لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۳

قرقیزستان سوگواری سه روزه ای را آغاز می کند


قرقیزستان یک دوره سه روزه سوگواری برای نزدیک به ۱۹۰ تن را که در جریان خشونت قومی در جنوب کشور کشته شدند، آغاز کرده است.

مقامات دولت می گویند پرچم ها از روز چهارشنبه به حال نیمه افراشته در خواهند آمد.

زد و خورد بین قرقیزها و ازبک ها، پنجشنبه گذشته در شهرهای اوش و جلال آباد آغاز شد و بیش از ۲۰۰ هزار نفر را ناچار به ترک خانه هایشان ساخت.

سربازان قرقیز در خیابان های اوش گشت می زنند و مقامات در تلاش هستند آرامش شکننده را حفظ کنند. صدای آتش سلاح های سنگین در تمام شب در شهر شنیده می شد.

روز چهارشنبه همچنین، دولت قرقیزستان دبیر شورای امنیت خود را برای مذاکره درباره راه های شتاب بخشیدن به تحویل کمک های انسانی با برخی از مقامات ارشد روسیه به مسکو فرستاد.

مقامات سازمان ملل متحد گفتند نخستین هواپیمای حامل تدارکات برای هزاران آواره روز چهارشنبه در فرودگاه اندیجان در ازبکستان به زمین نشست.

در این میان، وزارت بهداری قرقیزستان آمار رسمی تلفات را به ۱۸۹ نفر تغییر داد، هرچند رهبران موقت و صلیب سرخ می گویند شمار کشته شدگان به مراتب بالاتر است. نزدیک به ۱۹ هزار نفر زخمی شده اند.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، یک دیپلمات ارشد را برای بحث درباره بحران و کمک های انسانی به قرقیزستان می فرستد. رابرت بلیک، معاون وزارت امور خارجه در امور جنوب و مرکز آسیا، روز های جمعه و شنبه از قرقیزستان و ازبکستان دیدن خواهد کرد.

سفارت آمریکا در قرقیزستان می گوید ۱۰ میلیون دلار به کمک های انسانی اختصاص داده است.

چند دولت آسیایی اتباع خود را از جنوب قرقیزستان خارج می کنند. چین، هند، پاکستان، و کره جنوبی پروازهایی را برای نجات شهروندان خود که در قرقیزستان کار یا تحصیل می کنند، ترتیب داده اند.

XS
SM
MD
LG