لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۱

سازمان ملل متحد از قرقیزستان خواسته است به خشونت های قومی پایان دهد


کمیته بین المللی صلیب سرخ می گوید در خشونت های قومی در جنوب قرقیزستان صدها نفر کشته شده اند، و یک مقام سازمان ملل متحد می گوید نبرد با حملات هماهنگ آغاز شد.

رزا اتونبايوا، رهبر موقت قرقیزستان، روز سه شنبه پذیرفت که شمار کشته شدگان در شهرهای اوش و جلال آباد ممکن است از ۱۷۶ تن رقم رسمی، به مراتب بالاتر باشد.

خشونت پنجشنبه گذشته و زمانی شدت گرفت که گروه های مردان مسلح به ازبک ها حمله کردند و خانه های آنها را آتش زدند.

مقامات قرقیزستان و شاهدان روز سه شنبه گفتند به نظر می رسد خشونت در شهرهای جنوبی فروکش کرده است.

آژانس آوارگان سازمان ملل متحد می گوید حدود ۲۷۵ هزار نفر از خشونت گریخته اند، هزاران نفر وارد ازبکستان یا در مرز جمع شده اند. آوارگان مواردی از حوادث تجاوز جنسی و قتل های تبعیضی گزارش داده اند.

دفتر کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد گفت شواهدی در دست دارد که نشان می دهد خشونت ها هماهنگ شده بود و شامگاه پنجشنبه با پنچ حمله همزمان در اوش آغاز شد. یک سخنگو می گوید هدف این بوده که بی ثباتی ایجاد شود.

اتونبايوا روز سه شنبه گفت یک گروه امنیتی به رهبری روسیه تصمیم گرفته است صلحبان به قرقیزستان نفرستد. او که به تازگی از روسیه درخواست ارسال سرباز برای کمک به برقراری آرامش کرده بود، روز سه شنبه گفت قرقیزستان امیدوار است با استفاده از نیروهای خود با وضع مقابله کند.

سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا قرقیزستان را تشویق کرده بودند اجازه ندهد نا آرامی از برگزاری همه پرسی جلوگیری کند.

بان کی- مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، روز سه شنبه درباره بحران انسانی در قرقیزستان با اتونبايوا و سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه گفت و گو کرد. آقای بان گفت او از کوشش های روسیه برای مقابله با وضع در جنوب قرقیزستان حمایت می کند.

خشونت از پنجشنبه گذشته در جنوب کشور شدت گرفته و ده ها هزار ازبک را ناچار ساخته است به ازبکستان فرار کنند.

ازبکستان روز سه شنبه، مرزهای خود را در پی ورود ده ها هزار نفر از آنها، به روی آوارگان بست.

مقامات ازبک می گویند ۱۰ هزار ازبک در مرز جنوب قزاقستان با ازبکستان متکرکز شده اند.

معاون نخست وزیر می گوید مرز به این دلیل بسته شده است که دیگر محلی برای جا دادن افراد بیشتر وجود ندارد. او گفت مرز زمانی که کشور کمک های انسانی دریافت کند بازگشوده خواهد شد. چندین کشور و سازمان بین المللی اعلام کرده اند که کمک می فرستند.

در این میان ، نیویورک تایمز گزارش می دهد کوچکترین پسر قربان بیک باقی یف، رییس جمهوری معزول، روز سه شنبه در بریتانیا دستگیر شد. در گزارش گفته می شود دولت موقت قرقیزستان بر این عقیده است که او شورش در شهرهای اوش و جلال آباد را هماهنگ ساخته تا پدرش بتواند به قدرت بازگردد.

XS
SM
MD
LG