لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ آذر ۱۴۰۱ ایران ۲۳:۴۱

مخالفان در قرقیزستان قدرت را در اين کشور به دست گرفتند و پارلمان را منحل اعلام کردند


پس از یک روز درگیری های خشونت آمیز در چندين شهر که منجر به کشته شدن دست کم ۶۸ تن و مجروح شدن بيش از ۴۰۰ تن شد، مخالفان سیاسی در قرقیزستان قدرت را در اين کشور به دست گرفتند و پارلمان را منحل اعلام کردند.

رهبران مخالفان، ساختمان دفتر رياست جمهوری را اواخر چهارشنبه به تصرف در آوردند و اعلام کردند دولت موقت به رياست روزا آتونبايف وزیر امور خارجه پيشين تشکيل داده اند. آتونبايف به راديو دولتی گفت «قدرت اکنون در دست دولت مردمی است.»

خانم آتونبايف گفت دولت موقت به مدت شش ماه به کار ادامه خواهد داد تا شرايط را برای يک انتخابات آزاد و عادلانه، فراهم آورد. رييس دولت موقت همچنين گفت پايگاه نظامی آمريکا در افغانستان که برای پشتيبانی از عمليات نظامی در افغانستان است، به کار خود ادامه خواهد داد.

قورمان بیک باقی اف رئیس جمهوری قرقیزستان به جنوب کشور گريخته است و گفته می شود در پی جمع آوری هواداران خود است.

تلويزيون قرقيزستان تصاويری از حمله معترضان به ساختمان های دولتی و تيراندازی نيروهای امنيتی را بسوی آنان نشان داد. شاهدان از ديدن اجساد و مجروحين در خيابانها و بيمارستانهای بيشکک، پايتخت قرقيزستان، خبر می دهند. درگیری ها در شهرهای ديگر نيز گزارش شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، پی جی کراولی، گفت واشنگتن از اين خشونت ها متاسف است و از همه احزاب می خواهد به قانون احترام بگذارند.

XS
SM
MD
LG