لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۴

آمریکا طرف های مناقشه در قرقیزستان را به برقراری آرامش فرا می خواند


دولت اوباما خواهان برقراری آرامش در قرقیزستان شده است.

در حالی که اوپوزیسیون ادعا می کنند کنترل دولت را بدست گرفته اند، کاخ سفید روز پنجشنبه در بیانیه ای گفت پرزیدنت اوباما رویدادهای قرقیزستان را از نزدیک دنبال می کند و از طرفها می خواهد آرامش را به شیوه ای که با اصول دمکراسی و حقوق بشر مطابقت داشته باشد برقرار کنند.

کاخ سفید می گوید آمریکا از استفاده از نیروی مرگبار توسط نیروهای امنیتی و تظاهر کنندگان متاسف است و همچنان نگران ادامه غارت و بی نظمی است.

دیپلمات های آمریکایی روز پنجشنبه با نمایندگان هر دو طرف مناقشه ملاقات کردند و آنها را به حل صلح جویانه بحران فراخواندند.

فیلیپ کراولی سخنگوی وزارت امور خارجه آمریگا گفت یک دیپمات آمریکایی در بیشکک با روزا اوتونبایوا رهبر موقت قرقیزستان ملاقات کرد. درهمین حال در واشنگتن، رابرت بلیک، مدیر کل وزارت امور خارجه در امور آسیای جنوبی و مرکزی با وزیر امور خارجه دولت پرزیدنت کورمانبک باکی اوف به گفت و گو نشست. او برای گفت و شنودی که قبلا ترتیب داده شده بود در واشنگتن بسر می برد.

کراولی به خبرنگاران گفت پیام در هر دو جلسه این بود که واشنگتن می خواهد برای حل مناقشه راهی صلح جویانه پیدا شود. او گفت ارجحیت آمریکا نظم و قانون است.

پیشتر، دبیر کل سازمان ملل متحد که برای ایراد سخنانی در جلسه سازمان امنیت و همکاری در اروپا به وین رفته است، گفت زمان است که به فوریت برای برقراری نظم و قانون در قرقیزستان عمل شود.

XS
SM
MD
LG