لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۱

دیده بان حقوق بشر: نیروهای قرقیز در حمله به اقلیت ازبک مشارکت داشتند


یک سازمان بین المللی مدافع حقوق بشر می گوید نیروهای دولتی قرقیزستان در اعمال خشونت علیه اقلیت ازبک طی درگیری های فرقه ای ماه ژوئن در جنوب قرقیزستان، مشارکت داشتند.

سازمان دیده بان حقوق بشر در گزارش روز دوشنبه خود گفت نیروهای دولتی قرقیز برای خلع سلاح ساکنین به مناطق ازبک نشین رفتند و همچنین با برچیدن موانع، امکان دسترسی به محله ها را فراهم ساختند.

در گزارش ۹۱ صفحه ای دیده بان حقوق بشر از این که نیروهای دولتی «چه اجباری و چه اختیاری» در حملات علیه ازبک ها شرکت کرده اند به شدت ابراز نگرانی شده و همچنین در آن آمده است که میزان مشارکت آنان باید مورد تحقیق قرار گیرد.

در زمان درگیری های قومی میان اکثریت قرقیز و اقلیت ازبک در شهرهای جنوبی «اوش» و «جلال آباد» در جنوب قرقیزستان، هزاران خانه به آتش کشیده شد و ۴۰۰ هزار نفر مجبور به ترک خانه هایشان شدند و بیش از ۳۵۰ نفر کشته شدند.

دیده بان حقوق بشر می گوید ازبک ها بارها از حق خود برای اختیار کردن وکیل محروم مانده اند و در عملیات دولت برای تحقیق و مجازات مسئولان شورش ها، مورد شکنجه و بد رفتاری قرار می گیرند.

ماه گذشته کمیسریای عالی سازمان ملل متحد در حقوق بشر گفت کارمندانش گزارش هایی دریافت کرده اند مبنی بر این که نیروهای امنینی قرقیز، اعضای اقلیت ازبک را کتک زده، شکنجه کرده و به شکل غیرقانونی بازداشت کرده اند.

سازمان امنیت و همکاری اروپا در ماه ژوئیه با اعزام یک نیروی پلیس ۵۲ نفره به جنوب قرقیزستان برای کمک به حفظ آرامش تا پیش از انتخابات پارلمانی ۱۰ اکتبر، موافقت کرد.

XS
SM
MD
LG