لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۲۰

دبیر کل سازمان ملل متحد می گوید برای کمک به دولت موقت قرقیزستان به بیش از ۷۰ میلیون دلار نیاز است


دبیر کل سازمان ملل متحد ۷۰ میلیون دلار کمک فوری برای یاری دادن قرقیزستان در غلبه بر پیامدهای زدو خوردهای قومی در جنوب کشور درخواست کرده است.
بان کی مون می گوید برخی مناطق با کمبود شدید غذا، آب، برق و دارو روبرو هستند.
روزا اوتونبایوا رهبر موقت قرقیزستان می گوید در خشونت در شهر های اوش و جلال آباد احتمالا ۲ هزار تن کشته شدند. او روز شنبه با رابرت بلیک مدیر کل وزارت امور خارجه آمریکا ملاقات کرد. بلیک دولت موقت را تشویق کرد درباره دلایل خشونت به تحقیق بپردازد و عاملان را شناسایی کند.
تخمین زده می شود که ۳۰ هزار نفر در داخل قرقیزستان در بدر شده اند، در حالی که حدود ۱۰۰ هزار نفر به ازبکستان فرار کرده اند.
ائوتونبایوا روز جمعه برای نخستین بار از زمان آغاز شورش از مناطق خشونت زده دیدن کرد و به خبرنگاران گفت دولت او آنچه را در توان دارد برای بازسازی منطقه بکار خواهد برد تا مردم بتوانند به خانه هایشان باز گردند.
دو سازمان طرفدار حقوق بشر می گویند خشونت های قومی در اوش و جلال آباد به قتل، تجاوز جنسی، ضرب و شتم و آتش زدن وغارت گسترده خانه ها منجر شده است.
هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه گفت چنین اتهاماتی باید جدی گرفته شود، اما جامعه بین المللی باید توجه خود را بر حمایت از مقامات دولت موقت قرقیزستان برای رساندن کمک به آوارگان متمرکز کند.
دولت موقت طرفداران باکی اف رییس جمهور برکنار شده را مسئول خشوت دانسته است. او این اتهام را تکذیب می کند.

XS
SM
MD
LG