لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۴۲

رهبر قرقیزستان: نزدیک به ۲ هزار نفر در خشونت ها کشته شده اند


رهبر موقت قرقیزستان می گوید ممکن است در جریان خشونت های قومی در جنوب کشور حدود ۲۰۰۰ تن کشته شده باشند. این رقم ۱۰ برابر از تخمین رسمی بالاتر است.

رزا اتونبایوا روز جمعه در نخستین دیدار از منطقه، از زمان آغاز آشوب بین قرقیزها و ازبک ها در ۱۰ ژوئن در اوش و جلال آباد، در میان تدابیر امنیتی شدید وارد اوش شد و گفت دولت او هر کاری بتواند برای بازسازی شهر انجام خواهد داد تا مردم قادر شوند به خانه هایشان بازگردند.

سازمان ملل متحد تخمین می زند که نا آرامی بر حدود یک میلیون نفر نفر اثر گذاشته است، از جمله نزدیک به ۴۰۰ هزار نفر آواره که وارد ازبکستان شده اند یا در نزدیکی مرز ازبک اردو زده اند.

رابرت بلیک، مدیر کل وزارت امور خارجه آمریکا، روز جمعه در جریان دیداری از یک اردوگاه و یک بیمارستان با آوارگان گفت و گو کرد و خواست درباره چگونگی آغاز خشونت ها تحقیق شود.

سازمان دیده بان حقوق بشر و گروه بین المللی بحران روز جمعه در نامه ای مشترک به شورای امنیت سازمان ملل متحد خواهان برداشتن گام های فوری برای پرداختن به بحران شدند. آنها پیشنهاد کردند یک «هیات تثبیت کننده» جهت تامین ثبات برای توزیع کمک، و امنیت برای آوارگانی که می خواهند به خانه هایشان بازگردند مستقر شود.

دو گروه می گویند خشونت قومی در اوش و جلال آباد به قتل، تجاوز جنسی، ضرب و شتم، و آتش زدن و غارت گسترده خانه ها منجر شده است.

XS
SM
MD
LG