لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۵۴

با ادامه خشونت های قرقیزستان، هزاران ازبک خانه های خود را ترک کردند


روز دوشنبه چهارمین روز خشونت های قومی در شهرهای جنوبی قرقیزستان، با شنیدن صدای شلیک گلوله و تبادل آتش، ادامه یافت. این درگیری ها تا کنون موجب شده است که نزدیک به ۱۰۰ هزار ازبک خانه های خود را ترک کرده و در مرز تجمع کنند.

مقامات می گویند نا آرامی هایی که روز جمعه آغاز شد تا کنون دست کم ۱۲۴ کشته و بیش از ۱۶۰۰ نفر دیگر را مجروح کرده است.

رهبران جامعه ازبک می گویند شمار کشته شدگان بیشتر از رقم اعلام شده است.

روز دوشنبه، به گفته شاهدان عینی، گروه هایی از مردان مسلح در خیابان های شهر اوش در رفت و آمد بودند و درگیری هایی در جلال آباد، دیگر شهر جنوبی قرقیزستان گزارش شده است.

قرقیزها خانه های و مغازه های محله های ازبک نشین را به آتش کشیده اند. برخی از قرقیزها می گویند این اقدام برای دفاع از جنوب کشور در مقابل تلاش ازبک ها برای تصرف آن منطقه بوده است.

دولت موقف قرقیزستان گفته است نیروهای ذخیره را که متعلق به قربان بک باقی یف، رئیس جمهوری سابق بود، به منطقه می فرستد.

باقی یف، در قیام ۷ آوریل که ۸۵ کشته برجای گذاشت، از مقام خود برکنار شد.

این رهبر سرنگون شده که در بلاروس پناهنده شده است، اتهام های رهبران دولت موقت قرقیزستان مبنی بر این که حامیان او خشونت ها را آغاز کردند، رد می کند.

دلیل خشونت ها روشن نیست اما روز دوشنبه مقامات دولت موقت قرقیزستان از بازداشت «شخصی معروف» به اتهام تحریک شورش ها خبر دادند.

همزمان، اردوگاه هایی در کشور همسایه ازبکستان برای پناهندگان برپا شده است.

مسکو سربازانی را برای حفاظت از پایگاه هوایی روسیه به قرقیزستان اعزام کرده است. درخواست رزا اتونبایوا، رئیس جمهوری موقت قرقیزستان، از روسیه برای اعزام سربازان حافظ صلح، از سوی مسکو رد شده است. خانم اتونبایوا هشدار داده است که قرقیزستان ممکن است با سقوط مواجه شود.

کرملین وعده داده است که کمک های انساندوستانه به قرقیزستان بفرستد. کرملین در عین حال اعلام کرد که در جلسه روز دوشنبه سازمان پیمان امنیت، جمعی متشکل از جمهوری های عضو شوروی سابق به ریاست مسکو، راه های حل بحران قرقیزستان را مورد بحث قرار دادند.

غیر از روسیه، ایالات متحده نیز در قرقیزستان پایگاه هوایی دارد.

سازمان امنیت و همکاری اروپا، که ازبکستان کشور همسایه قرقیزستان، ریاست آن را برعهده دارد، فرستاده ای ویژه به این کشور اعزام کرده است. همچنین در روز پنجشنبه شورای امنیت سازمان ملل متحد در جریان این بحران قرار می گیرد.

XS
SM
MD
LG