لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۴

در نا آرامی های قرقیزستان ۳۷ تن کشته شدند


رییس جمهوری موقت قرقیزستان خواهان آرامش در جنوب کشور شده است.

او این درخواست را روز جمعه و پس از آن عنوان کرد که در خشونت های قومی دست کم ۳۷ تن جان سپردند و بیش از ۵۰۰ نفر مجروح شدند.

زد و خورد بین گروه های قرقیز و ازبک نیمروز پنجشنبه درگرفت، چندین خانه در محله های ازبک نشین در شهر «اوش» به آتش کشیده شد و صدای تیراندازی روز جمعه هنوز شنیده می شود.

این منطقه پایگاه قدرت قربان بیک باقی یف، رییس جمهوری سابق قرقیزستان، است که روز هفتم ماه آوریل در قیامی که ۸۵ کشته برجا گذاشت، برکنار شد.

دولت موقت در شهر اوش و مناطق اطراف، پس از آن که شورشیان پنجره ها را شکستند، مغازه ها را غارت کردند و اتومبیل ها را آتش زدند، وضعیت فوق العاده اعلام کرد. مقامات همچنین خودروهای زرهی را به منطقه فرستادند و آمد و شد را ممنوع کردند. هنوز روشن نیست شورش چگونه آغاز شده است.

اوتونبایوا، رییس جمهوری موقت قرقیزستان، روز جمعه در بیشکک پایتخت قرقیزستان به خبرنگاران گفت جناح های گوناگونی که می خواهند کشور را بی ثبات کنند، به مناقشه دامن می زنند.

بان کی – مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، روز جمعه بیانیه ای صادر کرد و خواهان آرامش و خویشتنداری برای جلوگیری از گسترش خشونت شد. او نیاز به احترام به حکومت قانون و حل مسائل از طریق گفت و شنود را تکرار کرد. بان کی مون همچنین از دولت موقت قرقیزستان خواست بیشتر به مناسبات بین قوم ها توجه کند.

سازمان امنیت و همکاری اروپا نیز خواهان پایان گرفتن خشونت در قرقیزستان شد.

سفارت آمریکا در بیشکک بر حل مسالمت آمیز اختلافات و احترام به حکومت قانون تاکید گذاشت.

دمیتری مدودف، رییس جمهوری روسیه و هو جیانتائو، رییس جمهوری چین نیز خواهان یافتن راه حلی برای مناقشه در قرقیزستان شدند.

XS
SM
MD
LG