لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۵۰

رهبر موقت قرقیزستان: رییس جمهور برکنار شده باید محاکمه شود


دولت موقت جدید قرقیزستان می گوید می خواهد کورمانبک باکی اف رییس جمهور برکنار شده را محاکمه کند.

یک روز پس از آن که باکی اف ناچار شد کشور را ترک کند و رسما استعفا دهد، روزا اوتونبایوا، روز جمعه در یک پیام تلویزیونی گفت باکی اف قادر نخواهد بود از عدالت فرار کند. او به رهبری یک دولت فاسد و قوم و خویش بازی متهم است.

اوتانبایوا همچنین استعفا نامه باکی اف را خواند. مقامات می گویند استعفانامه شبانه ازقزاقستان، محلی که در آنجا رییس جمهور برکنار شده با همسر و دو فرزنش بسر می برند، فکس شد.

خروج باکی اف، که با کمک روسای جمهوری آمریکا، روسیه و قراقستان، و نیز میانجی های سازمان مل متحد ترتیب داده شد، این امید را بوجود آورده است که ثبات به سرعت به قرقیزستان باز گردد.

در این میان، دولت موقت روز جمعه به تحکیم قدرت خود ادامه داد، و تعداد بیشتری از متحدان ارشد رییس جمهوری سابق را بازداشت کرد.

مقامات قرقیزستان می گویند آنها از قزاقستان خواسته اند «مورات باکی اف»، پسر باکی اف، دانیار اوسنوف، نخست وزیر سابق، و مورات سوتالینوو، رییس سابق سرویس های امنیتی را تحویل دهد.

وزیر دفاع باکی اف روز پنجشنبه بازداشت شد. دولت موقت گفت برادر باکی اف، رییس سابق گارد دولتی، را نیز دستگیر خواهد کرد. او به صدور دستور تیراندازی بسوی معترضین در بیشکک در هفته گذشته، و کشته شدن دست کم ۸۴ تن، متهم است.

در این میان، معاون دولت موقت قرقیزستان می گوید توافقنامه استفاده از پایگاه ماناس با آمریکا برای یک سال دیگر تمدید خواهد شد.

XS
SM
MD
LG