لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۷

آمریکا از دولت موقت قرقیزستان پشتیبانی می کند


ایالات متحده آمریکا می گوید آماده است به دولت موقت قرقیزستان کمک کند.

رابرت بلیک، مدیر کل وزارت امور خارجه آمریکا در امور آسیای مرکزی و جنوبی می گوید ایالات متحده از هدف دولت موقت برای بازنویسی قانون اساسی و برگزاری انتخابات پارلمانی حمایت می کند. بلیک روز چهارشنبه در بیشکک، پایتخت قرقیزستان، با رزا اتونبایوا رهبر موقت ملاقات کرد.

در این میان، روسیه گفت ۵۰ میلیون دلار به صورت وام و کمک بلاعوض برای قرقیزستان فراهم می آورد. آلکسی کوردین، معاون وزارت امور خارجه روسیه این قول را به معاون موقت نخست وزیر قرقیزستان که به مسکو سفر کرده است داد.

اتونبایوا روز چهارشنبه گفت قربان بیک باقی اف، رییس جمهوری برکنار شده باید در یک دادگاه بین المللی به اقدامات خود پاسخ دهد و کشور را ترک کند. او همچنین گفت مذاکره با باقی اف را رد نمی کند.

باقی اف پیشنهاد کرده است اگر دولت موقت ایمنی او و خانواده اش را تضمین کند و اموالش را ضبط نکند، بازنشسته شود.

خانم اتونبایوا می گوید او به خانواده باقی اف مصونیت پیشنهاد نخواهد کرد. یک دادگاه قرقیزستان دستور داده است برادر و پسر او در ارتباط با کشته شدن معترضین در بیشکک تحت پیگرد قرار گیرند.

در جریان مذاکرات روز چهارشنبه، بلیک و اتونبایوا درباره آینده پایگاه هوایی آمریکا در قرقیزستان، که از عملیات نظامی آمریکا در افغانستان پشتیبانی می کند، بحث نکردند.

رهبر موقت قول داده است توافق های دولت قبلی در مورد پایگاه را رعایت کند.

گفته می شود روسیه، که پایگاهی در قرقیزستان دارد، از حضور نظامی آمریکا در آن کشور خوشنود نیست.

بلیک تا روز پنجشنبه در قرقیزستان خواهد بود و قصد دارد با مقامات دیگر و نیز با رهبران جامعه مدنی مذاکراه کند. او می گوید در نظر ندارد با باقی اف ملاقات کند.

XS
SM
MD
LG