لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۸

رییس جمهوری برکنار شده قرقیزستان می گوید حاضر است استعفا دهد


قربان بیک باقی اف، رییس جمهوری برکنار شده قرقیزستان می گوید مایل است استعفا دهد، به شرط این که دولت موقت خود خوانده ایمنی او را تضمین کند.

باقی اف روز سه شنبه در روستای زادگاهش به خبرنگاران گفت او می خواهد به نا آرامی پایان داده شود و با دولت موقت به رهبری رزا اتونبایوا گفت و گو کند. رییس جمهوری هفته پیش در پی زد و خورد بین پلیس و معترضین که دست کم ۸۳ تن کشته شدند، از بیشکک، پایتخت، فرار کرد.

اتونبایوا در یک مصاحبه اختصاصی با آسوشیتد پرس گفت دولت موقت مایل است به باقی اف تضمین های امنیتی بدهد به شرط این که او استعفا داده و کشور را ترک کند. او حاضر نشد به خانواده اش مصنونیت پیشنهاد کند.

یک دادگاه قرقیز حکم جلب برادر و پسر باقی اف را در ارتباط با مرگ معترضین در بیشکک صادر کرده است.

پیشتر در روز سه شنبه، رییس پلیس دولت جدید از باقی اف خواست تسلیم شود یا نیروهای ویژه او را دستگیر خواهند کرد. «عظیم بیک بک نظر اف» گفت مصونیت باقی اف سلب شده و یک پرونده جنایی علیه او باز شده است.

باقی اف روز سه شنبه به طرفدارانش در منطقه جلال آباد گفت او برگزیده مردم قرقیزستان است و دولت موقت قانونی نیست.

رهبران موقت قرقیزستان می گویند آنها می خواهند قانون اساسی برای کاهش قدرت ریاست جمهوری اصلاح شود. یک مقام گفت رهبران قرقیزستان گرایش ناخوشایندی دارند که خود را «خان» بنامند.

روز سه شنبه همچنین بان کی – مون دبیر کل سازمان ملل متحد در بیانیه ای از تمام طرف ها در قرقیزستان خواست مساله را به گونه ای صلحجویانه و بر اساس قانون اساسی کشور حل کنند.

در واشنگتن اعلام شد که رابرت بلیک، مدیر کل وزارت امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه برای گفت و گو با دولت موقت به قرقیزستان سفر خواهد کرد. بلیک می گوید هیچ تماسی با رییس جمهوری برکنار شده نخواهد داشت.

او گفت از اطمینان های دولت موقت که توافق موجود با آمریکا را برای استفاده از پایگاه هوایی در قرقیزستان رعایت خواهد کرد، استقبال می کند.

اتونبایوا به آسوشیتد پرس گفت دولت موقت اجاره پایگاه ماناس را پس از انقضای آن در ژوئیه برای یک سال دیگر تمدید خواهد کرد.

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا روز سه شنبه به خبرنگاران گفت ایالات متحده گزینه های دیگری غیر از پایگاه خود در قرقیزستان دارد، اما این گزینه ها گرانتر و دستوار تر هستند.

بلیک گفت در جریان دیدار دو روزه کمک های انساندوستانه و حمایت های دیگر آمریکا را به رهبران جدید قرقیزستان پیشنهاد خواهد کرد و در صدد کسب جزییات بیشتری درباره آنچه آنها در مورد برگزاری انتخابات و انتقال دموکراتیک در مدت شش ماه اعلام کرده اند، بر خواهد آمد.

XS
SM
MD
LG