لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۰

دولت موقت قرقیزستان آماده است گفت و گو کند


فرستاده سازمان امنیت و همکاری در اروپا می گوید دولت موقت قرقیزستان تمایل خود را به پایان دادن به بحران سیاسی، که با قیام خونین علیه کورمانبک باکی اف رییس جمهوری آغاز شد، ابراز داشته است.

«ژانیبک کاریبژانف» روز شنبه گفت رهبران موقت قرقیزستان آماده هستند با رییس جمهوری گفت گو کنند و جمعه شب نخستین گام را در این جهت برداشتند.

پرزیدنت باکی اف روز چهارشنبه، در پی چهار روز شورش گسترده اپوزیسیون در بیشکک، که ۷۹ کشته بر جا گذاشت، به منطقه جلال آباد در جنوب کشور فرار کرد.

روز شنبه هزاران سوگوار در مراسم خاکسپاری برخی از کشته شدگان در گورستانی در پایتخت، به قربانیان ادای احترام کردند.

روزا اوتونبایوا، کفیل دولت موقت به جمعیت گفت عدالت و دموکراسی برقرار خواهد شد، و قول داد یک سیستم دولت پارلمانی در کشور مستقر شود.

خانم اوتونبایوا به باکی اف خروج سالم از کشور را اگر موافقت کند استعفا دهد پیشنهاد کرده است. باکی اف گفته است استعفا نخواهد داد.

در این میان، سفارت آمریکا در قرقیزستان می گوید قصد دارد کمک های انسان دوستانه برای آن کشور فراهم آورد. سفارت روز شنبه در بیانیه ای گفت هم اینک ارسال تدارکات و کمک های پزشکی را از طرق پایگاه هوایی ماناس آغاز کرده است.

مقامات آمریکا پرواز هواپیماهای مسافری از پایگاه را متوقف ساخته اند و پرواز هواپیماهای باری را محدود کرده اند.

این اقدام تصمیم اولیه برای از سرگرفتن عملیات عادی در پایگاه را، که ارتش آمریکا می گوید برای کوشش های جای درافغانستان مهم است، تغییرمی دهد.

XS
SM
MD
LG