لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۸

رییس جمهوری قرقیزستان می گوید استعفا نمی دهد


رییس جمهوری قرقیرستان می گوید علیرغم قیام خونین در کشورش و اقدام اپوزیسیون در تشکیل دولت موقت، استعفا نخواهد داد.

کورمانبک باکی اف، روز پنجشنبه در سخنانی که از یک ایستگاه تلویزیونی روسیه پخش شد تایید کرد که چندان نفوذی بر دولت قرقیزستان ندارد.

در این میان، شامگاه پنجشنبه تیرانداز شدیدی در بیشکک، پایتخت در گرفت.

یاکی اف که روز چهارشنبه از بیشکک گریخت، می گوید او اینک در جنوب کشور به سر می برد و سعی دارد طرفدارانش را دور هم جمع کند.

اپوزیسیون سیاسی در قرقیزستان دولت جدیدی را اعلام کرده که می گوید کشور را تا برگزاری انتخابات در شش ماه اداره خواهد کرد.

روزا اوتونبایوا، رهبر اپوزیسیون و وزیر سابق امور خارجه، از باکی اف در خاست کرده است کنار برود.

خانم اوتونبایوا گفت پارلمان منحل شده و او دولت موقت جدید را رهبری خواهد کرد. او گفت دولت کنترل چهار استان از هفت استان قرقیزستان، و نیز نیروهای مسلح را در دست دارد، و اگر رییس جمهوری درصدد مقابله با اپوزیسیون برآید، آنها واکنش نشان خواهند داد.

سقوط دولت باکی اف در پی روزها زد و خورد بین شورشیان و پلیس در چندین شهر صورت می گیرد. تظاهرکنندگان می گویند آنها از فساد گسترد، قوم و خویش بازی و افزایش قیمت کالاها به ستوه آمده اند.

هزاران معترض روز چهارشنبه با نیروهای امنیتی در بیشکک به زد و خورد پرداختند. وزارت بهداری قرقیزستان گفت دست کم ۷۵ تن کشته و بیش از یک هزار نفر مجروح شده اند. چندین ساختمان به آتش کشیده شدند، و شاهدان می گویند نیروهای امنیتی به روی تظاهر کنندگان آتش گشودند.

اوتونبایوا همچنین گفت پایگاه هوایی آمر یکا در قرقیزستان که از عملیت نظامی در افغانستان پشتیبانی می کند، باز خواهد ماند. در واشنگتن، سخنگوی پنتاگون گفت عملیات در پایگاه محدود است، و افزود حوادث قرقیزستان بر حمایت آمریکا از افغانستان تاثیری جدی نداشته است.

تنش در کشور ۵ میلیونی فقیر و کوهستانی قرقیزستان بر سر آنچه فعالان آن را سیاست های سرکوبگرانه پرزیدنت باکی اف می نامد رو به گسترش بوده است.

XS
SM
MD
LG