لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۰

رئیس جمهوری پیشین قرقیزستان به طرح‌ریزی برای یک کودتا متهم شد


الماس بیگ آتامبایف، که از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۷ رئیس جمهوری قرقیزستان بود، با اتهام فساد مالی روبرو شده است.
الماس بیگ آتامبایف، که از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۷ رئیس جمهوری قرقیزستان بود، با اتهام فساد مالی روبرو شده است.

رئیس نیروهای امنیتی قرقیزستان، روز سه شنبه ۲۲ مرداد، رئیس جمهوری پیشین این کشور را به طرح‌ریزی برای انجام یک کودتا متهم کرد.

به گزارش رویترز، این خبر را خبرگزاری دولتی قرقیزستان، منتشر کرد. پیشتر، دادگاهی در جمهوری قرقیزستان روز جمعه ۱۸ مرداد حکم داد که «الماس بیگ آتامبایف» رئیس جمهوری پیشین این کشور، همچنان در بازداشت بماند.

به گزارش آسوشیتدپرس، تلاش برای بازداشت او اعتراضات خشونت‌باری را به دنبال داشت که منجر به کشته شدن یک مامور پلیس و زخمی شدن بیش از ۱۰۰ نفر شد.

دادستان‌های قرقیزستان مصونیت قضایی آتامبایف را لغو کرده و مقدمات محاکمه او را فراهم کرده‌اند. وی که از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۷ رئیس جمهوری این کشور آسیای میانه بود با اتهام فساد روبرو است. قرقیزستان به لحاظ موقعیت مکانی خود از اهمیت راهبردی بالایی برخوردار است.

پنج‌شنبه گذشته ۸ اوت، خانم الیس جی. ولز،‌ کفیل دستیار وزیر خارجه ایالات متحده در امور آسیای جنوبی و مرکزی، در رابطه با تحولات قرقیزستان در توئیتر نوشت: «با توجه به رویدادهای اخیر در قرقیزستان ما بار دیگر بر پشتیبانی مداوم خود از نهادهای به صورت دموکراتیک انتخاب شده و نیز حاکمیت قانون، تاکید می‌کنیم. ما از همه طرف‌ها می‌خواهیم آرامش را دوباره برقرار کرده و مطابق با قانون اساسی [قرقیزستان] و سنت‌های دموکراتیک قرقیزستان عمل کنند.»

آقای آتامبایف اواخر پنجشنبه گذشته و در جریان دومین یورش پلیس به محل سکونتش در حومه پایتخت خود را تسلیم کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG