لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۵

شهردار کی‌یف: چندین انفجار پایتخت اوکراین را به لرزه درآورد


انفجار یک پهپاد در آسمان کی‌یف در هنگام حمله پهپادی روسیه به اوکراین (آرشیو)
انفجار یک پهپاد در آسمان کی‌یف در هنگام حمله پهپادی روسیه به اوکراین (آرشیو)

ویتالی کلیچکو، شهردار کی‌یف، اعلام کرد که چندین انفجار در ساعات نخستین روز یکشنبه‌ ۷ خرداد ۱۴۰۲ پایتخت اوکراین را لرزانده است.

او گفت اطلاعات به دست آمده در دست بررسی است و سامانه‌های دفاعی در حال سرنگون کردن اهداف هوایی هستند.

شهردار کی‌یف در پیام رسان تلگرام گفت: «انفجار در کی‌یف. اطلاعات در حال بررسی است. جزئیات بعدا مشخص خواهد شد. سامانه پدافند هوایی در منطقه فعال است و هدف‌ها سرنگون شده‌اند.»

شاهدان عینی به رویترز گفته‌اند که پس از اعلام هشدارهای هوایی در کی‌یف و بخش وسیعی از اوکراین، چندین انفجار روی داده است.

اوکراین روز پنجشنبه ۴ خرداد ۱۴۰۲ اعلام کرد ۳۶ پهپاد ساخت جمهوری اسلامی را که در حملات شبانه روسیه پرتاب شده بودند، سرنگون کرده است، و افزود که این پهپاد‌ها به احتمال زیاد زیرساخت‌های حیاتی و تاسیسات نظامی را نشانه رفته بودند.

این در حالی است که ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، به‌تازگی از مقامات جمهوری اسلامی خواسته بود که در مورد عرضه پهپادهای مرگبار به روسیه «تجدیدنظر» کنند و جلوی لغزش خود به «سمت تاریک تاریخ» را بگیرند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، در سفر اخیرش به کی‌یف و در جریان دیدار با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، تاکید کرد تعهد آمریکا به حمایت از اوکراین و تمامیت ارضی این کشور قاطعانه است. او همچنین خطاب به رهبران و شهروندان اوکراین گفت: «متحد بمانید و این اتحاد را تقویت کنید، چرا که این اتحاد هیچ‌گاه به این اندازه مهم نبوده است.»

روسیه اسفند ۱۴۰۰ به اوکراین حمله کرد و در حال حاضر، بخش‌هایی از خاک اوکراین در اشغال نیروهای روسیه است.

رئیس جمهوری روسیه که لشکرکشی به اوکراین را به عنوان نبردی برای بقای روسیه در برابر غرب ترسیم کرده، بارها هشدار داده است که کشورش از هر ابزاری برای دفاع از خود استفاده خواهد کرد. در مقابل ایالات متحده و هم‌پیمانانش بر ادامه حمایت‌شان از اوکراین در برابر تهاجم روسیه «تا هر زمانی که طول بکشد» تاکید کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG