لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ آذر ۱۴۰۱ ایران ۰۸:۵۰

رییس جمهوری برکنار شده قرقیزستان استعفا می دهد


دولت موقت قرقیزستان می گوید کورمانبک باکی اف رییس جمهوری برکنار شده یک استعفا نامه رسمی را امضا کرده است.

این خبر در حالی اعلام می شود که باکی اف روز پنجشنبه طی برنامه ئی که روسای جمهوری آمریکا، روسیه، و قزاقستان و نیز میانجی های اتحادیه اروپا ترتیبخروج وی را دادند، به قزاقستان رفت.

سازمان امنیت و همکاری در اروپا در بیانه ای خروج باکی اف را «گامی مهم» بسوی برقراری ثبات در کشور و جلوگیری از جنگ داخلی نامید.

دولت موقت قرقیزستان به رهبری خانم روزا اوتونبایوا خواسته بود باکی اف کشور ر ا ترک کند یا دستگیر خواهد شد.

او روز پنجشنبه، چند ساعت پس از آن که ناچار شد از یک گردهمایی که در آن سخن می گفت فرار کند، منطقه جلال آباد در جنوب قرقیزستان را ترک کرد و عازم قزاقستان شد. خروج او در حالی صورت می گیرد که فرستادگان باکی اف و دولت موقت مذاکره درباره بحران سیاسی کشور را آغاز کردند.

پیشتر در روز پنجشنبه، در پی تیراندازی در گردهمایی طرفداران باکی اف در شهر «اوش»، محافظانش او را از محل بیرون بردند.

تیراندازی زمانی روی داد که کورمانبک باکی اف رییس جمهوری برکنارشده سخنرانی خود را خطاب به جمعیتی حدود ۲ هزار نفر از طرفدارانش آغاز کرده بود.

هنوز روشن نیست چه کسی گلوله ها را شلیک کرد، اما ویدیوهای تلویزیونی گروهی از مخالفات باکی اف را در حالی که به محل سخنرانی نزدیک می شوند نشان می دهد. محافظان باکی اف برای حفاظت از رییس جمهوری معزول در جلو او صف بستند و تیرهایی هوایی شلیک کردند.

طرفداران دولت موقت ۳۰۰ متر دور تر گردهمایی خود را برپا کرده بودند.

در مورد تلفات احتمالی گزارشی نرسیده است.

خروح باکی اف امید به بازگشت سریع ثبات به قرقیزستان را که یک پایگاه هوایی عمده آمریکا در آن قرار دارد، افزایش داده است.

رابرت بلیک مدیر کل وزارت امور خارجه آمریکا، که برای گفت و گو به قرقیزستان رفته است، روز پنجشنبه گفت ایالات متحده آماده است به دولت موقت کمک کند.

او همچنین گفت آمریکا مایل است در قرار دادهای پر منفعت تحویل سوخت برای پایگاه ماناس، که اعضای خانواده باکی اف کنترل می کنند، باز نگری کند.

وزارت امور خارجه آمریکا می گوید در قرقیزستان جهت گیری نمی کند و فقط می خواهد مساله بگونه ای صلح جویانه حل شود.

روسیه قبلا با دادن قول یک کمک ۵۰ میلیون دلاری از دولت موقت پشتیبانی کرده بود.

در این میان، معاون نخست وزیر قرقیزستان روز پنجشنبه در جستجوی کمک های اقتصادی بیشتر وارد ترکیه شد. او گفت کشورش با مشکلات فراوان روبرو است، و این اتهام را که دولت سابق ثروت ملی را غارت کرد، تکرار کرد.

XS
SM
MD
LG