لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۳۲

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا: وضع در قرقیزستان به تدریج بهتر می شود


در بیشکک، پایتخت قرقیزستان، روز جمعه هزارن نفر تشییع جنازه های قربانیان قیام چهارشنبه علیه دولت را تشییع کردند.

در زد و خوردهایی که بین معترضین و پلیس درگرفت، دست کم ۷۵ تن کشته شدند. خشونت کورمانبک باکی اف، رییس جمهوری را ناچار ساخت از پایتخت فرار کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز جمعه گفت به نظر می رسد وضع در بیشکک بهتر می شود. او گفت هنوز خشونت هایی وجود دارد، اما نظم به تدریج برقرار می شود.

روز سه شنبه رهبران مخالف یک دولت موقت به سرپرستی روزا اوتونبایوا، وزیر سابق امور خارجه تشکیل دادند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت ایالات متحده از تعهد دولت جدید به یک روند موقت شش ماهه که به برگزاری انتخابات جدید و استقرار یک دولت دموکرات در قرقیزستان منجر خواهد شد، و همچنین از کاهش محدودیت بر رسانه ها استقبال می کند.

ایالات متحده همچنین می گوید از پای بندی دولت موقت به اصول سازمان همکاری و امنیت در اروپا خوشنود است . فیلیپ کراولی، سخنگوی وزارت امور خارجه گفت روز جمعه نمایندگان ویژه سازمان در بیشکک با کفیل وزارت امور خارجه ملاقات کردند.

روز جمعه همچنین، معاون رییس دولت موقت قرقیزستان برای گفت و گو با مقامات روسیه به مسکو رفت.

روسیه دولت موقت خود خوانده قرقیز را به سرعت به رسمیت شناخت، و ولادیمیر پوتین، نخست وزیر، روز پنجشنبه در تماس تلفنی با خانم اوتونبایوا حمایت خود از از مردم قرقیزستان ابزار داشت.

مسکو گفت در قیام دخالتی نداشت.

آمریکا می گوید شناسایی دیپلماتیک قرقیزستان در بحران جاری مطرح نیست زیر دولت در یک کودتای نظامی برکنار نشد.

مراسم تشییع در پیشاپیش سوگواری سراسری صورت گرفت.

در پی زد و خوردهای روز چهارشنبه، باکی اف رییس جمهوری به منطقه جلال آباد در جنوب قرقیزستان فرار کرد. او به رادیو روسیه گفت قصد ندارد استعفا دهد یا از کشور خارج شود.

باکی اف روز جمعه در مصاحبه ای با خبرگزاری فرانسه نیز گفت او به نیروهای امنیتی دستور تیراندازی در جریان زد و خوردها به روی مردم نداده است، و افزود روسیه و آمریکا هیچکدام در قیام مردم نقش نداشته اند.

XS
SM
MD
LG