لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۰

گفتگوی پرزیدنت ترامپ با امیر کویت درباره اقدامات ایران در خاورمیانه


پرزیدنت ترامپ با شیخ صباح الصباح امیر کویت در کاخ سفید
پرزیدنت ترامپ با شیخ صباح الصباح امیر کویت در کاخ سفید

پرزیدنت ترامپ در دیدار با شیخ صباح الصباح، امیر کویت، به وضعیت ایران در دو سال گذشته اشاره کرد و گفت: «ایران اکنون کشور بسیار متفاوتی در مقایسه با زمانی است که من وارد کاخ سفید شدم. ایران اکنون در تلاطم است. وقتی وارد کاخ سفید شدم موضوع این بود چقدر زمان خواهد برد که آنها خاورمیانه را کنترل کنند. حالا مسئله این است که آنها نگران ادامه حیات خود هستند.»

پرزیدنت ترامپ همچنین گفت که آماده گفتگو با رهبران ایران است اما اگر آنها این آمادگی را ندارند، اهمیتی نمی دهد: «خواهیم دید که چه رخ خواهد داد. این که آیا می خواهند گفتگو کنند یا خیر. بستگی به خودشان دارد نه به من. من همیشه آماده ام. اما فرقی هم نمی‌کند که گفتگو کنند یا نه.»

رئیس جمهوری آمریکا همچنین گفت که در تبادل نظرهایش با امیر کویت، نقش بی ثبات کننده ایران در منطقه مطرح شده است: «ما در باره سوریه، یمن و ایران صحبت کردیم و این حقیقت که، ایران در سال های اخیر رفتار خوبی نداشته است. به هر کجا که در خاورمیانه نگاه می کنم، فرقی نمی کند کجا باشد، رد پای ایران را می بینم. از این رو، نمی توانیم اجازه دهیم که این وضعیت ادامه پیدا کند.»

پرزیدنت ترامپ همچنین بر همکاری آمریکا با کویت در مبارزه علیه تروریسم تاکید کرد و از امیر کویت به عنوان شریکی عمده در پیشبرد سیاست های مشترک یاد کرد.

پرزیدنت ترامپ در صدد ایجاد یک پیمان امنیتی- سیاسی بین کشورهای عرب خاورمیانه با هدف مقابله با فعالیت‌های منطقه‌ای ایران است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG