لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۱

تظاهرات اعتراضی عليه نخست وزير کويت


تظاهرات اعتراضی عليه نخست وزير کويت
تظاهرات اعتراضی عليه نخست وزير کويت

گروهی از معترضان مخالف نخست وزير کويت تلاش کردند وارد ساختمان مجلس اين اميرنشين بشوند؛ همزمان، صدها تن از مخالفان نخست وزير آن کشور در مقابل ساختمان مجلس، تجمع کرده بودند.

صدها تن در مقابل ساختمان مجلس کويت شعار می دادند که مردم می خواهند نخست وزير استعفا دهد. معترضان در کويت خواهان برکناری شيخ ناصر محمد الصباح، نخست وزير آن کشور، هستند. معترضان وی را به فساد مالی متهم می کنند. در همين حال، ده ها تن از معترضان توانستند به زور وارد ساختمان مجلس شوند.

تعدادی از نمايندگان مخالف دولت نيز در ميان معترضان حضور داشتند. شعارهای معترضان در کويت ياد آور شعارهای معترضانی است که حسنی مبارک، رييس جمهوری مصر را مجبور به کناره گيری کردند. کويت به علت برخورداری از يک نظام رفاه اجتماعی، شاهد ناآرامی های جهان عرب نبوده است، اما، مخالفت با شيخ ناصر در حال افزايش است.

در ماه مه گذشته، دو تن از نمايندگان مجلس تلاش کردند، از نخست وزير در خصوص ادعای فساد مالی توسط مقام های دولتی، سوال کنند. شيخ ناصر هرگونه ادعايی در اين ارتباط را تکذيب می کند.

نمايندگان مخالف در مجلس کويت نسبت به بحران سياسی فزاينده در آن کشور هشدار دادند. معترضان ضددولتی تلاش کردند هنگام بحث نمايندگان پيرامون ادعای فساد مالی، وارد ساختمان مجلس شوند.

بر اساس گزارش های رسانه های محلی، در حالی که گروهی از معترضان از ساختمان بيرون رانده شدند، صدها تن از آن ها نيز در بيرون ساختمان مجلس، تجمع کرده بودند.

اعضای مخالف دولت در مجلس در نظر داشتند از شيخ ناصر محمد الصباح، نخست وزير آن کشور، در خصوص ادعای انتقال غيرقانونی پول به حساب های بانکی در خارج از کشور توسط برخی از مقام های دولتی، سوال کنند.

ماه گذشته، وزير امور خارجه کويت تحت فشار مرتبط با فساد مالی از مقام خود استعفا داد. نخست وزير کويت، در گذشته، توانسته است در مقابل فشار احزاب مخالف اسلام گرا، ادامه حيات دهد.

XS
SM
MD
LG