لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۳

اپوزيسيون کويت هشدار داد به تظاهرات خود ادامه می دهد


اپوزيسيون کويت هشدار داد به تظاهرات خود ادامه می دهد
اپوزيسيون کويت هشدار داد به تظاهرات خود ادامه می دهد

قانونگذاران اپوزيسيون کويت می گويند اگر نخست وزير کويت کناره گيری نکند يا به سئوال های آنان پاسخ ندهد تظاهرات صورت جدی تری پيدا خواهد کرد.

پس از يک هفته اعتصاب در کويت که روز چهارشنبه منجر به اشغال موقت پارلمان کويت توسط معترضان شد قانونگذاران اپوزيسيون به ادامه تظاهرات هشدار داده اند.

مسلم البرک، يکی از نمايندگان مخالف در مجلس کويت، می گويد: در حال حاضر ما با پادرميانی از شدت گرفتن اين اوضاع جلوگيری کرده ايم ولی اگر نخست وزير به سئوال های ما پاسخ ندهد، يا تا ۲۹ نوامبر استعفا ندهد، ما مسئول عواقب آن نخواهيم بود. کسانی که نگران امنيت کويت هستند بايد به نخست وزير بگويند از قانون اساسی پيروی کند.

مسلم البرک افزود: يا به سئوال ها پاسخ می دهی يا استعفا می کنی، گزينه ديگری وجود ندارد.

مسلم البرک روز يکشنبه معترضانی را که قصد اشغال پارلمان را داشتند، همراهی می کرد.

حرکت اعتراضی حاضر، بزرگترين تظاهرات عليه نخست‌ وزير کويت است. معترضان خواستار برکناری شيخ ناصر المحمد الصباح، نخست وزير کويت، و دولت او هستند.

الصباح شخصی بانفوذ و عضو خانواده امير کويت است. او و برخی مقام‌های دولتی و نمايندگان مجلس به فساد متهم شده اند. نخست وزير کويت اين اتهامات را رد می کند.

کشور ثروتمند کويت يکی از بزرگترين صادر کنندگان نفت جهان است و ناآرامی های بهار عرب تاکنون در آن کشور بروز نکرده است.

مسلم البرک می افزايد: بهار ما بسيار متفاوت است، هدف بهار عرب رژيم کشورها است، هدف بهار ما نخست وزير و فساد در کويت است، ولی ما به دولت کويت وفادار و با آن موافقيم.

تظاهرات اخير کويت پس از آن صورت گرفت که دولت و پارلمان، تقاضای نمايندگان اپوزيسيون را که خواستار توضيحاتی از نخست وزير شده بودند، رد کرد.

XS
SM
MD
LG