لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۴

سفر منطقه ای جرد کوشنر برای حمایت از طرح صلح خاورمیانه


جرد کوشنر، مشاور کاخ سفید، این هفته، برای بسیج متحدان عرب آمریکا در خلیج فارس به منظور حمایت از طرح اعلام نشده صلح خاورمیانه، بازدیدی سریع از منطقه داشت. خطوط کلی درز کرده این طرح نشان می دهد که تلاش اندکی برای رسیدگی به خواست های اعراب انجام گرفته است.

به نظر نمی رسد رویکرد کوشنر برای پایان دادن به مناقشه اسرائیلی فلسطینی از آخرین سفر منطقه ای او در ماه ژوئن پیشرفتی داشته باشد. دو منبع آگاه در خلیج فارس روز چهارشنبه به رویترز گفتند طرح کوشنر عمدتا بر ابتکارات اقتصادی متکی است، تا توافق زمین در برابر صلح، که در کانون موضع رسمی اعراب قرار دارد.

فلسطینی ها در پی تصمیم پرزیدنت ترامپ مبنی بر به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل در سال ۲۰۱۷ از بحث درباره هر گونه طرح صلح با ایالات متحده پرهیز می کنند. بعضی از رهبران عرب علنا هر گونه طرحی را که به وضعیت اورشلیم یا حق بازگشت پناهجویان نپردازد، رد کرده اند.

کوشنر که داماد پرزیدنت ترامپ است این هفته با رهبران امارات متحده عربی، بحرین و عمان دیدار کرد و روز چهارشنبه به ترکیه رفت.

سه منبع آگاه می گویند کوشنر روز سه شنبه به عربستان هم رفته بود، اما هیچ بیانیه رسمی درباره دیدار او با ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی، یا محمد بن سلمان، ولیعهد، منتشر نشده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG