لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۱

کوشنر به فلسطینی‌ها می‌گوید درها به روی طرح صلح ایالات متحده باز است


بخش انگلیسی صدای آمریکا - جرد کوشنر، مشاور ارشد کاخ سفید، می گوید فلسطینی ها از این فرصت برخوردارند که به بهبود طرح اقتصادی چند میلیارد دلاری برای کرانه باختری و غزه کمک کنند. کوشنر امیدوار است این طرح به صلح فلسطینی ها با اسرائیل بیانجامد.

فلسطینی ها پیشتر طرح «صلح به سعادت» کوشنر را رد کرده و می گویند آمال سیاسی آنها در آن نادیده گرفته شده است.

کوشنر در یک نشست اقتصادی در بحرین گفت: «مهم بود دید اقتصادی را پیش از دید سیاسی برجسته کرد ... زیرا لازم است مردم ببینند آینده چگونه خواهد بود.»

این طرح از طریق سرمایه گذاری ۵۰ میلیارد دلاری در زیرساخت ها، گردشگری و مدارس در مناطق فلسطینی و دیگر کشورهای عرب از جمله مصر، اردن و لبنان بیش از یک میلیون فرصت شغلی برای فلسطینیان ایجاد می کند.

پرزیدنت ترامپ آن را «توافق قرن» خوانده است.

اما، تشکیلات خودگردان فلسطینی کنفرانس چهارشنبه در بحرین را تحریم کردند.

کوشنر گفت اگر تشکیلات فلسطینی قصد مشارکت در این طرح را دارد در به روی آنها باز است: «اگر آنها واقعا می خواهند زندگی بهتری برای مردم شان فراهم کنند، ما چارچوبی عالی را ارائه کرده ایم که آنها می توانند تعامل کرده و برای تحقق آن تلاش کنند. ما کماکان خوش بین می مانیم.»

کسی از طرف اسرائیل در نشست بحرین حضور نداشت.

حدود ۲ میلیون نفر در نوار غزه تحت حاکمیت حماس در فقر زندگی می کنند. نرخ بیکاری در غزه ۵۲ درصد است. فرصت های تحصیلی اندک است و محله ها مملو از ساختمان های سوخته و تخریب شده در اثر حملات هوایی تلافی‌جویانه اسرائیل [در واکنش به اقدامات تروریستی] است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG