لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۳

نگرانی سازمان ملل از وضع زندگی پناهجویان کرد سوری


آوارگان سوری در ۴۳۰ کیلومتری شمال بغداد، ۲۰ اوت ۲۰۱۳
آوارگان سوری در ۴۳۰ کیلومتری شمال بغداد، ۲۰ اوت ۲۰۱۳

پناهجویانی که در مرز ترکیه و سوریه گرفتار شده اند و از امکانات ابتدایی زندگی محرومند، مایه نگرانی فعالان حقوق بشر شده است.

طی سه هفته اخیر، درگیری میان نیروهای جهادگرای افراطی وابسته به القاعده با کردهای سوریه که به جدایی خواهان ترکیه وابسته اند، شدت یافته است.

تسخیر شهر سوری رأس العین که در مرز ترکیه است، ضربه ای جدی به اسلام گرایان افراطی وابسته به القاعده زد.

الن پال، از مسئولان مرکز خیریه موسوم به «نجات کودکان» که مقر آن در بریتانیاست، می گوید معجون غریب و بی سابقه پناهجویانی که در مرز میان ترکیه و سوریه گرفتار شده اند و از امکانات ابتدایی زندگی محرومند، مایه نگرانی فعالان حقوق بشر است.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد اعلام کرده که ۳۰ هزار پناهجوی سوری به مرز میان سوریه و ترکیه گریخته اند و ۹۵ درصد از آنها کرد هستند و از بیم جانشان به مرز گریخته اند. گروهی از آنان خود را به حلب رسانده اند که برای برخی، ۴۵۰ کیلومتر دورتر از خانه شان است.

خبرگزاری فرانسه در گفت و گویی با شماری از این پناهجویان، گزارش می دهد که پناهجویان نومید از دست یافتن به خوراک، با خانواده هایشان به مرز پناه آورده اند تا از گرسنگی جان نسپرند.

آنها می گویند بیکاری، کمبود غذا و بهای سرسام آور همه چیز از اقلام خوراکی گرفته تا بنزین، غیر قابل تحمل شده است.

از دو سال پیش تاکنون، بیش از ۱۵۰ هزار پناهجوی سوری در عراق پذیرفته و ثبت نام شده اند.

سازمان ملل می گوید در حال همکاری با دولت منطقه ای کردستان عراق است تا یک اردوگاه تازه برای آوارگان ایجاد کند، اما تکمیل ساخت آن دست کم دو هفته دیگر طول می کشد. صدها تن از آوارگان به طور موقت به اردوگاهی در غرب اربیل انتقال داده شده اند.

مسعود بارزانی گفته است اگر کردهای سوریه در معرض خطر و تهدید تروریسم یا مرگ باشند، او آماده دفاع از آنهاست.

مقام های کرد عراقی می گویند ۲۰ میلیون دلار به کمک به پناهجویان کرد سوری اختصاص داده اند، اما این میزان به هیچ وجه کافی نیست و آنها منتظر دریافت کمک مالی بیشتر از سازمان ملل و دولت فدرال عراق هستند.

یک نهاد فعال حقوق بشر موسوم به سازمان «نظارت بر حقوق بشر در سوریه» که مقر آن در بریتانیاست، می گوید نیروهای هوادار اسد کنترل ۹ روستا را از دست مخالفان گرفته اند و در تلاشند تا مهار دو روستای دیگر را هم از شورشیان بازپس گیرند. وی می افزاید:«نبرد، سهمگین و مداوم است.»
XS
SM
MD
LG