لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۵

کردهای ترکیه خواستار حمایت تسلیحاتی بیشتر در مقابل دولت اسلامی شدند


به گزارش خبرگزاری رویترز شبه نظامیان کرد در ترکیه به منظور دفاع از شهری مرزی و استراتژیک کوبانی در شمال سوریه در مقابل حمله گروه اسلامگرای دولت اسلامی، خواستار کمک های تسلیحاتی شده اند.

حدود ۷۰ هزار کرد سوری، از روز جمعه وارد ترکیه شده اند. جهادگران داعش، روز جمعه ده‌ها روستای مرزی را تصرف کردند و به شهر عین‌العرب -یا به کردی کوبانی-، نزدیک‌تر شدند.

آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد می‌گوید شمار واقعی آوارگان احتمالا بیش از صد هزار نفر است و ترکیه محل اصلی پذیرش پناهجویان از سوریه از سه سال پیش و آغاز جنگ تاکنون است.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک فرمانده کرد می‌گوید نیروهای دولت اسلامی تا ۱۵ کیلومتری شهر استراتژیک کوبانی پیش رفته‌اند.

ابراهیم بینیجی، سیاستمدار کرد شهروند ترکیه که روز شنبه از کوبانی بازدید کرد به نقل از محلی‌ها به رویترز گفت که جهادگران داعشی، هنگام تصرف روستا به روستا، مردم را گردن می‌زدند.

آقای بینیجی، معاون حزب دمکراتیک خلق ترکیه، به رویترز گفت: «فارغ از جنگ، این یک عملیات نسل کشی است...آنان روستا به روستا می‌روند و هر بار یکی دو نفر را گردن می‌زنند. این جدا مایه شرم انسانیت است.» او خواستار اقدام جامعه بین‌الملل شد و گفت همکارانش یک برنامه اعتصاب غذا را در مقابل دفاتر سازمان ملل متحد در ژنو برنامه ریزی کرده‌اند تا بر اهمیت موضوع تاکید کنند.

سازمان دیدبان حقوق بشر سوریه مستقر در بریتانیا گفته است که در درگیری‌های شب گذشته ده تن از شبه‌نظامیان داعش کشته شدند و در مجموع ۳۹تن از اعضای داعش کشته شده‌اند. دست کم ۲۷ تن از رزمندگان کرد نیز در این میان جان باخته‌اند.

گروه خودخوانده خلافت اسلامی از روز سه شنبه، ۶۴ روستا در اطراف کوبانی را تصرف کرده و روز شنبه دست کم ۱۱ غیرنظامی از جمله دو پسر بچه را اعدام کرده است.

پ‌کا‌کا، حزب کارگران کردستان ترکیه، یک بار دیگر جوانان کرد ترکیه را دعوت کرده تا به پا خیزند و به نجات کوبانی بشتابند. پ‌کا‌کا یک گروه شورشی در ترکیه قلمداد می شود.

آمریکا گفته است که آماده انجام حملات هوایی در سوریه برای جلوگیری از پیشروی داعش است. آمریکا به درخواست دولت عراق، مواضع گروه دولت اسلامی را بمباران کرده است اما زمان و مکان اقدام نظامی آمریکا در سوریه هنوز مشخص نیست.

پ‌کا‌کا، آنکارا را متهم می‌کند که در ادامه سیاست سرکوب کردهای مبارز، از دولت اسلامی حمایت می کند. پ‌کا‌کا که از سه دهه پیش به دنبال خودمختاری مناطق کردنشین در ترکیه است همچنین می‌گوید ترکیه با داعش در عملیات حمله به کوبانی همکاری کرد.

آنکارا از شورشیان سوریه در مبارزه با بشار اسد حمایت کرد اما بارها هرگونه حمایت از جهادگران دولت اسلامی و شبه نظامیان تندروی دیگر را رد کرده است.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل و مقامات ترکیه می گویند برای ورود صدها هزار پناهجوی آواره در روزهای آتی آماده می‌شوند.

موقعیت نسبتا باثبات کوبانی در جریان وضعیت ناآرام سوریه باعث شد که حدود ۲۰۰ هزار آواره از ترس پیشروی داعش، در آنجا پناه بگیرند.

نیروهای کرد دست کم صد روستای سوری را از روز سه‌شنبه به بعد تخلیه کرده‌اند. مسعود بارزانی، از رهبران کرد ترکیه روز جمعه خواستار مداخله جامعه بین‌الملل در حمایت از کوبانی شد.

XS
SM
MD
LG