لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۰۳

درخواست کمک مسعود بارزانی از جامعه بین المللی


مسعود بارزانی رئیس دولت خودمختار اقلیم کردستان عراق از جامعه بین المللی درخواست کرده است برای حفاظت از یک شهر کردنشبن در سوریه در برابر پیشروی پیکارجویان حکومت اسلامی، مداخله کند.

به گزارش رویترز، بارزانی روز جمعه در بیانیه ای جامعه بین المللی را برای حفاظت از کوبانی – عین العرب - با «استفاده از هر وسیله ای و هرچه زودتر» فراخواند و گفت «تروریست های حکومت اسلامی باید هر کجا هستند هدف قرار گیرند و نابود شوند.»

در گزارش گفته می شود روز جمعه چندین هزار کرد در هراس از حمله فوری پیکارجویان گروه حکومت اسلامی به عین العرب، با عبور از مرز وارد ترکیه شدند.

بارزانی درخواست کمک را پس از آن مطرح ساخت که پیکارجویان در دو روز گذشته چندین روستا را تصرف کردند.

رویترز می گوید تصرفات گروه حکومت اسلامی کوشش های کردها برای بهره بردازی از جنگ داخلی سه ساله سوریه و تصرف مناطق کردنشین در شمال شرقی آن کشور را به چالش گرفته است. گسترش خشونت همچنین موجب دردسری بزرگ برای ترکیه شده است که تاکنون بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار آواره سوری را پناه داده است و می ترسد، در حالی که جنگ شدت می گیرد، صدها هزار نفر دیگر از مرز بگذرند.

رویترز بنقل از گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه می گوید پیکارجویان گروه حکومت اسلامی روز جمعه سه روستای دیگر در نزدیکی کوبانی را تصرف کردند و اینک ۲۴ روستا را در کنترل دارند.

فرمانده نیروهای کرد که از کوبانی دفاع می کنند، تلفنی به رویترز گفت زدوخوردهای شدید در شرق، غرب و جنوب شهر ادامه دارد، و افزود دهها غیر نظامی - زن ، مرد، کودک ، سالمند – در جاده ها کشته شده اند. « آنها زنان، دختران، کودکان و جوانان را به گروگان گرفته اند.»

معاون فرمانده نیروهای کرد در کوبانی گفت کردها ۱۰۰ روستای نزدیک را به دلیل گلوله باران گروه حکومت اسلامی تخلیه کرده اند.

XS
SM
MD
LG