لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۴۰

کردهای عراق هدف بمب گذاری انتحاری قرار گرفتند


نیروی امنیتی کرد و مقر یک حزب سیاسی منطقه کردنشین عراق روز چهارشنبه ٨ مه هدف حمله سه بمب گذاری انتحاری قرار گرفتند. بنا به گزارش پلیس و رسانه های محلی این انفجار سه کشته به جای گذاشته است.

تنش های بین مناطق فرقه های شیعه، سنی و کرد عراق از دسامبر سال ٢٠١١ و عقب نشینی نیروهای ایالات متحده از این کشور افزایش یافته اند.

حمله های روز چهارشنبه در مناطق نفت خیزی به وقوع پیوستند که دولت مرکزی بغداد و دولت محلی کردها در شمال عراق ادعای مالکیت بر آن ها را دارند.

کرکوک، شهری واقع در ٢٥٠ کیلومتری شمال بغداد منطقه ای است که قلب اختلافات قومی و نژادی در این کشور است.

یک بمب گذار انتحاری سوار بر یک خودرو دفاتر «اتحاد میهنی کردستان» در کرکوک را هدف قرار داد و بنا به گفته منابع بیمارستانی یک محافظ و یک پلیس در این حمله کشته شدند.

بمب گذار انتحاری دیگری در کرکوک نیروهای امنیتی کرد معروف به «پیشمرگه» را هدف قرار داد. این سانحه نیز یک کشته به جای گذاشت.

بنا به گزارش نیروهای امنیتی، حمله یک بمب گذار در توز خوماتو، منطقه ای واقع در ٦٧ کیلومتری جنوب کرکوک به کشته شدن یک پیشمرگه منتهی شد.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله ها را به عهده نگرفته است.

تعدادی از گروه های شورشی اسلام گرای سنی در عراق فعال هستند.

ارتش عراق و نیروهای پیشمرگه از سال گذشته تاکنون مواضع خود را در مناطق پرجمعیت مرزی مستحکم تر کرده اند و همین امر باعث تشدید تنش ها و اختلافات دیرینه پیرامون حقوق مناطق نفتی و زمین های منطقه شده است.

از ماه گذشته و وقوع درگیری هایی بین معترضان سنی و نیروهای امنیتی عراق در شهر هویزه در نزدیکی کرکوک، تعداد نیروهای کرد در مناطقی فراتر از بخش های خودمختار کردستان افزایش یافته است، اقدامی که مقامات منطقه ادعا کردند برای محافظت از مردم غیرنظامی اتخاذ شده است.
XS
SM
MD
LG