لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ ایران ۱۰:۴۰

اعتصاب عمومی در شهرهای کردنشين ايران در اعتراض به اعدام پنج فعال سياسی برگزار شد


اعتصاب عمومی در شهرهای کردنشين ايران در اعتراض به اعدام پنج فعال سياسی برگزار شد

به دنبال انتشار فراخوان از سوی نهادهای سياسی و مدنی کردستان در اعتراض به اعدام پنج فعال سياسی تصاوير منتشر شده در روز پنجشنبه حاکی از تعطيلی عمومی شهرهای کردنشين ايران بود. به گفتۀ فعالان مدنی کرد، اعتصاب عمومی با استقبال گسترده، همراه بوده است. همچنين بنا بر گزارشها، نيروهای امنيتی و ضد شورش نيز در شهرهای کردنشين ايران مستقر شده بودند.

وبسايت خبری جرس نزديک به اصلاح‌طلبان نيز گزارش داد که بازار شهرهای مهاباد، اشنويه، سنندج، بوکان، سقز، مريوان و کامياران به حالت تعطيل درآمدند. همچنين ادارات نيز به صورت نيمه‌تعطيل در آمدند و در شهرکامياران دانش‌آموزان به مدرسه نرفتند.

روز يکشنبۀ هفتۀ جاری قوۀ قضاييه اعلام کرد که فرزاد کمانگر، شيرين علم هويی، علی حيدريان، فرهاد وکيلی و مهدی اسلاميان، به اتهام آنچه عضويت در گروه های ضد انقلاب خوانده شد، اعدام شدند. انتشار اين خبر با محکوميت سازمانهای حقوق بشر در جهان، روبرو شد. سازمان عفو بين الملل روز سه شنبه در بيانيه ای اعلام کرد که اعدام شدگان نه تنها از محاکمۀ منصفانه ای برخوردار نبوده اند حتی تحت شکنجه نيز قرار گرفته بودند. مير حسين موسوی و مهدی کروبی از رهبران مخالفان دولت در ايران نيز اين اعدامها را محکوم کرده اند.

سربازان ايرانی و عراقی روز پنجشنبه در يک منطقۀ مرزی مشترک در شمال عراق به سمت يکديگر تيراندازی کردند

خبرگزاری ها به نقل از يک مقام عراقی گزارش داده اند که اين تيراندازی ها در منطقۀ مرزی کردستان عراق صورت گرفته است. رييس نيروهای مرزی عراق در استان سليمانيۀ عراق گفت که در حادثۀ روز پنجشنبه يکی از نظاميان عراقی به دست نيروهای جمهوری اسلامی ايران دستگير شد و مذاکرات برای آزادی وی در جريان است. وی گفت ظاهراً نيروهای ايرانی، نظاميان عراقی را با شورشيان مسلح کرد، اشتباه گرفته بودند.

جلسۀ محاکمه علی مليحی مسئول روابط عمومی سازمان ادوارتحکيم وحدت روز پنجشنبه در شعبۀ ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی تهران برگزار شد

به گزارش وبسايت ادوارنيوز در جلسۀ دادگاه، نماينده دادستان متن کيفرخواست آقای مليحی را در حضور وی و وکيل مدافع، قرائت کرد. علی مليحی با رد آنچه در پرونده، تحت عنوان اقرار آمده بود، هرگونه اتهامی را رد کرد. اجتماع و تبانی عليه نظام، تبليغ عليه نظام، شرکت درتجمعات غيرقانونی، نشر اکاذيب و توهين به رييس جمهور از جمله اتهامات علی مليحی است. ادامه رسيدگی به اتهامات علی مليحی به جلسه ديگری موکول شد.

وضع نامناسب بهداشتی در بندهای زنان زندان اوين

وب سايت کلمه در گزارشی می گويد که برخی از زندانيان سياسی زن در تماس با خانواده های خود گفته اند که در همۀ بندهای زنان به ويژه اندرزگاهِ چهار، وضعيت بهداشت بسيار نامناسب است و حتی ابتلا به شپش و عفونت های زنانگی و همچنين گلو دردهای چرکين، رواج پيدا کرده است.

به گفتۀ زنان زندانی، مسؤلين زندان نسبت به مداوای بيماران اقدام نمی کنند و اعتراض های پی در پی زندانيان زن نيز تاکنون، تاثيری نداشته است.

وب سايت کلمه می نويسد براساس گزارش های دريافتی از زندان اوين چندی پيش يک زندانی زن در قرنطينۀ اوين به علت ترکيدگی آپانديس و عدم انتقال به بيمارستان، جان خود را از دست داده است.

تعداد زيادی از زندانيان سياسی زن به ويژه زندانيان حوادث پس از انتخابات سال گذشتۀ رياست جمهوری در بندهای عمومی زندان اوين، نگهداری می شوند.

XS
SM
MD
LG