لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۹

گزارش یک سایت حقوق بشری: در یک ماه ۶ کولبر کشته و ۱۹ نفر زخمی شدند


در ماه‌ گذشته میلادی دستکم ۲۷ کولبر در نواحی مختلف مرزی کردستان ایران کشته و زخمی شدند.

به گزارش سازمان حقوق بشری هەنگاو، در طی ماه گذشته میلادی دستکم ۲۷ کولبر در مرزهای کردستان کشته و زخمی شدند که بیش از ۹۲ درصد از این افراد با شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی جان خود را از دست داده‌اند.

بر اساس گزارش این سازمان حقوق بشری، در این ماه کولبران ۹۲ درصد بر اثر شلیک مستقیم، چهار درصد بر اثر حوادث طبیعی و چهار درصد به دلیل تصادف زخمی و یا جان خود را از دست داده‌اند.

این آمار نشان می‌دهد که نیروهای مرزبانی با شلیک مستقیم، ۶ کولبر را کشته و ۱۹ کولبر دگیر را زخمی کرده‌‌اند و از سوی دیگر حوادث طبیعی یک زخمی و تصادف نیز یک کشته برجای گذاشته است.

صدای آمریکا برخی از موارد کشته و زخمی شدن را مستقل تایید کرده است.

در سال‌های گذشته ده‌ها کولبر که به خاطر مشکلات اقتصادی مجبور به کولبری می‌شوند، جان خود را از دست داده‌اند. علاوه بر خطراتی مانند پرت شدن از کوه و یخ زدگی، شلیک به کولبران در سال‌های گذشته جان ده‌ها تن را گرفته و ده‌ها تن دیگر را نیز مجروح کرده است.

این در حالی است که حتی خود مقامات ایران اذعان می‌کنند که حجم کالای قاچاق وارد شده توسط کولبران در مقایسه با قاچاق از سایر مبادی بسیار ناچیز است.

در گزارش سازمان حقوق بشری هەنگاو آمده است که، بیشترین آمار کولبران کشته و زخمی شده در ماه ژوئیه مربوط به استان آذربایجان غربی با ۴ کشتە و ١٧ زخمی است. در استان‌های کردستان و کرمانشاه نیز هر کدام ٢ کولبر کشتە و ١ کولبر زخمی شده‌اند.

در حالی گزارش‌ها درباره شرایط سخت زندگی و کشته شدن کولبرها در شهرهای مرزی ایران ادامه دارد، که رسول خضری، نماینده مردم پیرانشهر، روز یکشنبه ۲۶ خرداد وضعیت کنونی را «بغرنج» توصیف کرد و گفت که انسداد مرزها، معیشت کولبران را نابود کرده است.

ایالات متحده آمریکا بارها فساد مالی نهادینه در میان اعضای طبقه حاکم بر ایران، غارت دارایی‌های خدادادی این کشور توسط سران رژیم جمهوری اسلامی، و ماجراجویی‌های برون‌مرزی نظام حاکم بر ایران را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی اقشار گوناگون مردم ایران دانسته است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG