لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۲

یک کاسب کُرد در اشنویه با شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی کشته شد


اسعد بورکه، کاسبکار کشته شده
اسعد بورکه، کاسبکار کشته شده

یک کاسب اهل روستای «سوغانلو» از توابع بخش مرکزی شهرستان پیرانشهر بر اثر شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی در ارتفاعات مرزی اشنویه جان خود را از دست داد.

به گزارش شبکه حقوق بشر کردستان، یک کاسبکار کرد ۲۱ ساله به نام «اسعد بورکه» روز پنجشنبه ۱۹ اردیبهشت در ارتفاعات مرزی اشنویه مورد هدف گلوله نیروهای مرزبانی قرار گرفت و پس از انتقال به بیمارستان پیرانشهر به دلیل شدت جراحات جان خود را از دست داد.

به گزارش شبکه حقوق بشر کردستان از اول اردیبهشت ماه تاکنون پنج کولبر و کاسب مرزی در نتیجه شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی و سپاه پاسداران کشته و سه کولبر نیز زخمی شده‌اند. همچنین یک کولبر بر اثر سقوط از ارتفاعات مرزی در منطقه هورامان جان باخته است.

در سال‌های گذشته ده‌ها کولبر که به خاطر مشکلات اقتصادی مجبور به کولبری می‌شوند، جان خود را از دست داده‌اند. علاوه بر خطراتی مانند پرت شدن از کوه و یخ زدگی، شلیک به کولبران در سال‌های گذشته جان ده‌ها تن را گرفته و ده‌ها تن دیگر را نیز مجروح کرده است.

این درحالی است که مقامات ایران اذعان می‌کنند حجم کالای قاچاق وارد شده توسط کولبران در مقایسه با قاچاق از سایر مبادی بسیار ناچیز است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG