لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۰

برنارد کوشنر با مقامات اسراييلی و فلسطينی ديدار کرد


برنارد کوشنر با مقامات اسراييلی و فلسطينی ديدار کرد
برنارد کوشنر با مقامات اسراييلی و فلسطينی ديدار کرد

دو وزير خارجه اروپايی روز دوشنبه با هدف نجات مذاکرات صلح خاورميانه از سقوط به ديدار مقامات فلسطينی در کرانه باختری رفتند.

سفر برنارد کوشنر، وزير خارجه فرانسه، و ميگل موراتينو، وزير خارجه اسپانيا، به کرانه باختری رود اردن پس از سفر روز يکشنبه آنها به اورشليم و ديدار و مذاکره با مقامات اسراييل صورت گرفت که در آنجا گفتگوهايی با بنيامين نتانياهو، نخست وزير اسراييل، و اهود باراک، وزير دفاع، و شيمون پرز، رييس جمهوری اسراييل، انجام دادند.

برنارد کوشنر و ميگل موراتينو در کرانه باختری با سلام فياض، نخست وزير تشکيلات خودگردان فلسطينی، ديدار و مذاکره کردند.

ديدار کوشنر و موراتينو با فياض در شهر فلسطينی جريکو انجام شد که ضمن آن پروژه ای را که در آن شهر با حمايت مالی اتحاديه اروپا انجام می شود، افتتاح کردند.

وزير خارجه فرانسه در اين ديدارگفت که «اين زمان بسيار مشکلی است ولی ميتواند زمان دگرگونی نيز باشد.»

از آقای کوشنر درباره ايجاد يک کشور فلسطينی با يا بدون توافق صلح با اسراييل توسط شورای امنيت سازمان ملل سؤال شد که وزير خارجه فرانسه در پاسخ گفت اتحاديه اروپا کاملاً طرفدار مذاکرات مستقيم با حمايت ايالات متحده آمريکا است.

سلام فياض، نخست وزير تشکيلات خودگردان، نيز به خبرنگاران گفت در باره همه مسايل مهم در طول گفتگوهای سه جانبه با وزرای خارجه فرانسه و اسپانيا مذاکره شد و افزود به ويژه ادامه شهرک سازی اسراييل که خلاف قوانين بين المللی است و موضوع توقف آن را وزرای خارجه فرانسه و اسپانيا در سفر به اورشليم با مقامات اسراييلی، در ميان گذارده اند.

محمود عباس، رييس تشکيلات خودگردان فلسطينی، روز شنبه در پايان نشست کشورهای عرب در ليبی به همراه کشورهای عربی يکماه به ايالات متحده فرصت دادند تا اسراييل را متقاعد به توقف شهرک سازی کند و يا با از هم پاشيده شدن گفتگوها، روبرو شود. بنيامين نتانياهو با استدلال بر اينکه فلسطينيها بايد در طول ده ماه گذشته تن به گفتگوهای مستقيم می دادند، در مقابل خواست تمديد ممنوعيت شهرک سازی، مقاومت ميکند.

اما وزرای خارجه اروپايی در اورشليم با وزير خارجه اسراييل نيز ديدار داشتند. آقای ليبرمن که موضع انعطاف ناپذيری در مقابل فلسطينيها دارد در اين ملاقات به همتايان اروپايی خود گفت که بجای درس دادن به اسراييل که چطور مشکل اعراب و اسراييل را حل کنند، اول مشکلات خود را در اروپا، حل کنند .

از طرفی ديگر روز دوشنبه سعد حريری، نخست وزير لبنان، با حسنی مبارک، رييس جمهوری مصر، در قاهره ملاقات کرد. در اين ديدار موضوع تنش در لبنان پس از تهديد گروه شيعه حزب الله به آغاز دور تازه ای از خشونت وپيآمدهای آن در ثبات منطقه و همچنين موضوع صلح خاور ميانه، مورد مذاکره قرار گرفت.

XS
SM
MD
LG