لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۸

تجمع اعتراضی در کوزوو خواستار مسدود شدن مرز با صربستان


تجمع اعتراضی در کوزوو خواستار مسدود شدن مرز با صربستان
تجمع اعتراضی در کوزوو خواستار مسدود شدن مرز با صربستان

صدها تن از اعضای سازمان های مدنی در کوزوو، در اعتراض به سرکوب چند روز گذشته معترضينی که می خواستند عبور و مرور مرزی در مرز با صربستان را مسدود کنند، در مقابل ساختمان اصلی دولتی در کوزوو تجمع کردند.

معترضين کوزوويی آلبانيايی تبار می گويند، صربستان تلاش می کند، توسعه اقتصادی سياسی کوزوو را که در سال ۲۰۰۸ از صربستان استقلال يافت، مختل کند.

يکی از اعضای يک سازمان غيردولتی علت اين تجمع را اعتراض عليه سرکوب بيرحمانه کوزوويی ها توصيف کرد و گفت: ما، شهروندان کوزوو و اعضای حدود ۲۷ سازمان مدنی در اعتراض به سرکوب بيرحمانه ای که به دستور دولت و توسط پليس کوزوو در روز چهاردهم ژانويه انجام شده است، در اين محل جمع شديم.

پليس می گويد دستکم ۱۴۵ معترض از جمله اعضای حزب اپوزيسيون، موسوم به خودمختاری، در پارلمان آن کشور، را در روز چهاردهم ماه جاری، بازداشت کرده است. عمليات بازداشت معترضين توسط پليس انجام شد، اما، نيروهای حافظ صلح ناتو و يا پليس اتحاديه اروپا که در اين کشور يک ميليون و ۷۰۰ هزار نفری حضور دارند، در اين عمليات دخالت مشهودی نداشتند.

صربستان در سال ۱۹۹۹، پس از ۱۱ هفته بمباران ناتو که برای توقف کشتار و اخراج شهروندان آلبانيايی تبار توسط نيروهای صرب در جنگ دو ساله رخ داد، کنترل استان جنوبی خود را از دست داد.

مخالفت صربستان با استقلال کوزوو، حضور صرب ها در سازمان های منطقه ای و بين المللی را با دشواری مواجه کرده است و حرکت آزاد مردم و انتقال کالا بين دو کشور را مختل کرده است.

حزب خودمختاری اعلام کرد در روز بيست و دوم ماه ژانويه در تلاش برای مسدود کردن مرز با صربستان، تجمع اعتراضی ديگری برگزار خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG