لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۱

درگيری در مرزهای شمالی کوزوو و صربستان


درگيری در مرزهای شمالی کوزوو و صربستان
درگيری در مرزهای شمالی کوزوو و صربستان

قرارگاه مرزی شمال کوزوو روز چهارشنبه مورد حمله اقوام صرب قرار گرفت و به آتش کشيده شد. گفته می شود اين حمله در واکنش به ادعای تسلط کامل دولت کوزوو بر مرزهای شمالی ميان کوزوو و صربستان انجام گرفته است.

پس از آنکه دولت کوزوو، بعد از تلاشهای زياد و زدوخوردهای خونين اعلام کرد که مرزهای شمالی در کنترل کامل کوزوو قرار دارد، صربهای تندرو منطقه، روز چهارشنبه قرارگاه مرزی کوزوو را به آتش کشيدند.

خبرنگار يکی از کانالهای خصوصی صربستان که هنگام وقوع حمله در حال تهيه گزارش زنده بود می گويد، گروهی از مردان نقاب پوش به ساختمان قرارگاه حمله کردند، و پس از شکستن در و پنجره های آن، قرارگاه را به آتش کشيدند.

شاهدان عينی نيز می گويند، چند مأمور پليس و تعدادی از کارکنان گمرک از قرارگاه خارج شدند، تعداد زيادی از صربهای محلی هم از بيم درگيری منطقه را ترک کردند.

هاشم تاچی، نخست وزير کوزوو، اخيراً به خاطر تشديد عمليات ضربتی در مرز مورد اختلاف کوزوو و صربستان، که به تنش موجود با کشور همجوار، صربستان دامن زده، با انتقاد شديد ايالات متحده مواجه شده است. گفته می شود، عمليات مرزی پليس کوزوو عليه پديده قاچاق در مرز شمالی که عمدتاً با هدف تثبيت قدرت پريستينا در اين منطقۀ عمدتاً صرب نشين صورت گرفته، به ارعاب صربهای منطقه منجر شده است.

روز سه شنبه، در جريان تيراندازيهای پليس و صربهای محلی که سعی داشتند جلوی اقدامات دولت کوزوو را برای کنترل قرارگاههای مرزی بگيرند، يک افسر پليس به نام انور زيمبِری جان خود را از دست داد.

هزاران نفر، از جمله بايرام رجب، وزير کشور کوزوو، روز چهارشنبه در مراسم خاکسپاری زيمبری شرکت داشتند.

وزير کشور کوزوو در اين مراسم گفت: «به شما اطمينان می دهم، ما با هم، با کمک دوستان انور همه کسانی را که به طرف پسران، برادران، پدران و دوستان ما تيراندازی کردند، به سزای اعمالشان خواهيم رساند.»

دولت کوزوو از روز دوشنبه به تلافی تحريم صادرات کوزوو از طرف دولت صربستان، خريد و فروش کليه کالاهای صرب را ممنوع اعلام کرد.

XS
SM
MD
LG