لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۸

هزاران نفر در کوزوو در اعتراض به قوانین منع حجاب اسلامی دست به تظاهرات زدند


روز جمعه در کوزوو هزاران نفر در اعتراض به قوانین منع حجاب اسلامی در مدارس به خیابانها آمدند. طبق این قانون دخترها اجازه ندارند در مدارس دولتی حجاب اسلامی به سر کنند.

نزدیک به ۵ هزار زن و مرد از سراسر این کشور مقابل وزارت آموزش تجمع کردند. آنها شعار الله اکبر سر می دادند و پلاکاردهایی در دست داشتند که رویشان نوشته شده «افتخار میکنم که یک مسلمان آلبانیایی تبار هستم.»

خلیل کاستراتی برگزار کننده این تظاهرات می گوید «همۀ ما میدانيم که روسری یک یونیفورم یا سمبل مذهبی نیست بلکه از واجباتِ مذهبی است. کسانی که قانون اساسی را نوشته اند خودشان هم به آن احترام نمیگذارند. طبق قانون اساسی ما و سایر معاهدات بین المللی، دخترهای ما حق دارند توی مدرسه روسری سر کنند.»

تظاهرکنندگان از دولت خواستند که این قانون را لغو کند و در برابر اکثریت مسلمان در این کشور تبعیض قائل نشود.

بیش از ۹۰ درصدِ جمعیت کوزوو مسلمان هستند و ۴ درصد، کاتولیک، اما این کشور عموماً سکولار است.

لاودیه رسیکا یک دانشجوست که در تظاهرات شرکت کرده است می گويد «ما به تصمیم دولت برای منع حجاب در مدرسه ها اعتراض داریم. من از دولت می خواهم که این قانون را لغو کند و به دخترها اجازه بدهد که با روسری به مدرسه بروند چون ما هم حقوقی داریم.»

تظاهرکنندگان پیش از رسیدن به ساختمان وزارت آموزش در خیابانها راه پیمایی کردند و پلاکاردهایی در دست داشتند که رویشان نوشته بود «از دولت ما، بر ضد خودمان استفاده نکنید.»

XS
SM
MD
LG