لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۵

ديده بان حقوق بشر: کشورهای اروپايی اخراج کولی ها و ساير اقليتها به کوزووو را متوقف کنند


ديده بان حقوق بشر: کشورهای اروپايی اخراج کولی ها و ساير اقليتها به کوزووو را متوقف کنند
ديده بان حقوق بشر: کشورهای اروپايی اخراج کولی ها و ساير اقليتها به کوزووو را متوقف کنند

يک گروه حقوق بشر از کشورهای اروپای باختری خواسته است اخراج کولی ها و ساير اقليتها به کوزووو را متوقف سازند تا با اتهام تبعيض نژادی و زير پانهادن حقوق بشر متهم نشوند.

ديده بان حقوق بشر اعلام کرد اقليتهايی که از کشورها ی اروپای باختری به کوزووو بازپس فرستاده می شوند مردمانی هستند که برای دستيابی به مسکن، بهداشت کار، و رفاه اجتماعی به اين کشورها، مهاجرت می کنند.

ديده بان حقوق بشر همزمان با نشست سران کشورها ی عضو اتحاديه اروپا در بروکسل اين خواست را مطرح کرد. قرار است سران کشورها موضوع اخراج اقليتها را درنشست جاری، بررسی کنند.

از زمانی که دولت فرانسه اقدام به اخراج بيش از هزار کولی و تخريب خانه های آنان کرد بررسی سرنوشت اين مهاجران در راس برنامه های اتحاديه اروپا، قرار گرفته است.

ديده بان حقوق بشر می گويد از سال ۱۹۹۹ تا کنون بيش از ۵۰ هزار کولی و ديگر اقليتها به کوزووو، باز پس فرستاده شده اند.

آلمان بتنهايی درحال اخراج ۱۲ هزار مهاجر از اين گروههاست. بخشی از اين اخراجی ها نتوانسته اند اسناد شهروندی کوزووو را هم تهيه کنند و اکنون شهروندان هيچ کشوری به حساب نمی آيند.بسياری از اين مهاجران کولی و ساير اقليتها هنگام جنگ دهه ۱۹۹۰ بالکان از يوگسلاوی به ديگر کشورهای اروپايی فرار کرده و پناهجو، شده اند.

اين مهاجران اکنون به کشوری فرستاده می شوند که با بالاترين رقم بيکاری در اروپا يعنی با بيکاری ۴۵ درصدی دست به گريبان است.

«تافه ووکينای» ۴۴ ساله که مصری تبار است و به زبان آلبانيايی سخن می گويد درشهر ايستاک دربخش باختری کوزووو سرگذشتی همانند صدها تن ديگر از مهاجران اخراجی را دارد. او در ده سال گذشته درآلمان بوده و حالا اخراج شده است.می گويد ۴۵ دقيقه به او مهلت دادند تا خاک آلمان را ترک کند و بابازگشت او، خانواده اش نگران معيشت خويشند که تاکنون با مزدی که وی از کار غيرقانونی درآلمان کسب می کرد، تامين می شده است.

سباحت، دختر اين مهاجر اخراجی، می گويد همه هزينه های زندگی ما را او تامين می کرد و حالا که به کوزووو بازگردانده شده زندگی ۸ عضو خانواده با مشکل رو به روست.

درسال ۲۰۰۴ در جريان حمله عليه صربهای کوزووو، کولی ها نيز مورد تهاجم قرار گرفتند و ناچار به ترک اين سرزمين شدند. بسياری ازآنان اکنون در چادرها ی سازمان ملل در شمال کوزووو، زندگی می کنند.

XS
SM
MD
LG