لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۱۱

تاديچ مداخله نظامی سال ۱۹۹۹ ناتو در کوزوو را «جنايت» خواند


تاديچ مداخله نظامی سال ۱۹۹۹ ناتو در کوزوو را «جنايت» خواند
تاديچ مداخله نظامی سال ۱۹۹۹ ناتو در کوزوو را «جنايت» خواند

بوريس تاديچ، رييس جمهوری صربستان، مداخله نظامی ناتو در ناآراميهای ۱۳ سال پيش صربها و ساکنان استان کوزوو را «جنايت» خواند و ياد صدها نفر از صربهای قربانی بمبارانهای ناتو را گرامی داشت.

سخنان روز شنبه بوريس تاديچ بازتاب طرز فکر غالب بر جامعه صربستان است که اين کشور در جنگهای سالهای ۱۹۹۹ منطقه بالکان به ناحق مورد بدنامی قرار گرفته و حملات هوايی نيروهای ناتو در سال ۱۹۹۹ که ۷۸ روز به طول انجاميد، اقدام درستی نبوده است.

بوريس تاديچ روز شنبه در محل يادبود صدها نفر از قربانيان حملات هوايی ناتو گفت: اين کار عليه کشور و مردم ما يک جنايت بود؛ بيش از اين چيزی ندارم که بگويم.

روز شنبه به مناسبت سيزدهمين سال واقعه بمبارانهای هوايی ناتو در صربستان که به پايان حاکميت صربستان در کوزوو، و انهدام بخشهای زيادی از زيرساختهای کشور انجاميد، مراسم متعددی برگزار شد.

مقامهای صربستان می گويند، بمبارانهای ناتو دست کم ۲۵۰۰ کشته و ۱۲ هزار مجروح بر جای گذاشت، اما در آمار منابع مستقل تعداد تلفات به مراتب کمتر از اين ذکر شده است.

کشورهای عضو ناتو در سال ۱۹۹۹ برای جلوگيری از ادامه سرکوب بيرحمانه اقوام آلبانيايی تبار و جدايی طلب کوزوو توسط نيروهای وابسته به اسلوبودن ميلوسويچ، رييس جمهوری وقت صربستان، عليه آن کشور دست به حمله نظامی زدند.

از بنای يادبود قربانيان جنگهای ۱۹۹۹ بالکان، آميزه ای از شيشه و آهن، روز شنبه در حضور هر دو گروه ليبرال و بستگان قربانيان در بلگراد، پايتخت صربستان، پرده برداری شد. بر روی بنای يادبود نوشته شده است: تقديم به تمامی قربانيان و مدافعان وطن در سالهای ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۹.

XS
SM
MD
LG