لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۳۹

دولت کوزوو سقوط کرد؛ رأی عدم اعتماد پارلمان به دولت «عیسی مصطفی»


قانونگذاران پارلمان کوزوو پس از تأیید رأی عدم اعتماد و برکناری دولت به یکدیگر تبریک می گویند
قانونگذاران پارلمان کوزوو پس از تأیید رأی عدم اعتماد و برکناری دولت به یکدیگر تبریک می گویند

کابینه عیسی مصطفی، نخست وزیر کوزوو، به دنبال رأی عدم اعتماد قانونگذاران پارلمان این کشور بر کنار شد.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، ۷۸ تن از قانونگذاران مجلس کوزوو که ۱۲۰ کرسی دارد به برکناری کابینه عیسی مصطفی رأی مثبت دادند. اپوزیسیون سیاسی کشور، دولت آقای مصطفی را به کوتاهی در عمل به وعده های انتخاباتی و ایجاد عدم اعتماد در میان مردم متهم کرده است.

به دنبال رأی عدم اعتماد پارلمان به دولت کنونی، آقای هاشم تاچی، رئیس جمهوری کوزوو، پارلمان کشور را نیز منحل کرد. بنا به قانون اساسی کوزوو، انتخابات برای تشکیل پارلمان جدید باید طی ۴۵ صورت گیرد.

انحلال پارلمان و انتخابات برای تشکیل پارلمان جدید موجب تعویق امضای توافقنامه مرزی کوزوو با دولت مونت‌نگرو خواهد شد که در آن مرزهای دو کشور به دقت تعیین خواهند شد.

در حال حاضر و به خاطر عدم توافق دو کشور در مرزبندی، سفر به کوزوو از اروپا نیازمند اخذ ویزا است، شرطی که از سوی اتحادیه اروپا اعمال شده است و لغو آن منوط به امضای توافق مذکور میان دولت های کوزوو و مونت‌نگرو است.

از سوی دیگر، برکنار دولت عیسی مصطفی و انحلال پارلمان کشور، مذاکرات میان کوزوو و صربستان به میانجیگری اتحادیه اروپا را نیز به تعویق می اندازد. این مذاکرات در روند عضویت کوزوو و صربستان در اتحادیه اروپا کلیدی است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG