لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۸

تلاش آمریکا برای کاهش تنش در شبه جزیره کره


تلاش آمریکا برای کاهش تنش در شبه جزیره کره
تلاش آمریکا برای کاهش تنش در شبه جزیره کره

استیفن بوسورث، فرستاده آمریکا، برای مذاکره در باره راهکارهای کاهش تنش در شبه جزیره کره به سئول سفر کرده است.دیدارهای او دور تازه ای از تلاش های منطقه ای و جهانی برای حل بحران ناشی از گلوله باران یک جزیره متعلق به کره جنوبی تلقی می شود.

بوسورث در سئول گفت «در برخورد با کره شمالی مذاکرات جدی مهم است، و من امیدوارم این مذاکرات به زودی آغاز شود.»

بوسورث قرار است فردا –چهارشنبه- با وزیر امور خارجه کره جنوبی و نماینده ویژه آن کشور در مذاکرات اتمی ملاقات کند. فرستاده آمریکا پس از آن به چین و ژاپن نیز سفر خواهد کرد.

در همین حال ،وزیرامور خارجه چین برای آماده سازی مقدمات سفر هفته جاری هوجین تائو رییس جمهوری چین به آمریکا راهی واشنگتن است. در حالی که رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا قرار است در اواخر ژانویه از چین، ژاپن و کره جنوبی دیدن کند.خبرگزاری یون هاپ کره جنوبی روز سه شنبه به نقل از یک مقام ارشد کره جنوبی گفت «هدف از دیدارهای بوسورث، نهایی کردن درخواست هایی است که قرار است به پیونگ یانگ به عنوان شرایط بازگشت به مذاکرات شش جانبه ارائه شود.

کره شمالی، با حمایت چین، خواستار آغاز مجدد مذاکرات است زیرا مذاکرات می تواند در ازای توقف برنامه های هسته ای، کمک های اقتصادی برای این کشور فراهم کند.

کره جنوبی و متحدانش می گویند نباید به کره شمالی بابت رفتار نادرست از جمله گلوله باران جزیره یئون پیونگ در ۲۳ نوامبر پاداش داده شود.

XS
SM
MD
LG