لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۰

بان کی مون: تنش در کره از حد فراتر رفته است


.
.
بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد می گوید تنش در شبه جزیره کره از حد فراتر رفته است، در حالی که آمریکا می گوید پیونگ یانگ هنوز قادر نیست تهدید خود را برای راه اندازی دوباره یک راکتور اتمی راکد عملی کند.

آقای بان روز سه شنبه گفت کره شمالی در مسیر برخورد با جامعه بین المللی قرار گرفته است، با این حال یادآور شد کسی قصد ندارد به آن کشور حمله کند، و مذاکره تنها راه برای حل بحران است.

در واشنگتن، ویکتوریا نولاند سخنگوی وزارت امور خارجه گفت کره شمالی تا زمانی که قادر شود رآکتور اتمی یونگ بیون را دوباره براه بیاندازد راهی دراز درپیش دارد.

خبرگزاری کره شمالی روز سه شنبه اعلام کرد پیونگ یانگ قصد دارد مجتمع را برای ساختن تسلیحات بیشتر و تامین کمبود برق فعال کند. در گزارش خبرگزاری گفته می شد آغاز دوباره، یک مرکز غنی سازی اورانیوم و یک رآکتور پنج مگاواتی را که می تواند پلوتونیوم با درجه قابل استفاده در اسلحه تولید کند شامل خواهد شد. رآکتور در سال ۲۰۰۷ در برابر کمک اقتصادی بسته شد.

اقدام پیونگ یانگ برای راه اندازی دوباره مجتمع اتمی چند روز پس از آن صورت می گیرد که کیم یونگ اون رییس جمهوری اعلام کرد تولید تسلیحات اتمی یکی از ارجحیت های بالای کشور است.

وزارت امورخارجه کره جنوبی جدیدترین عمل کره شمالی را بسیار تاسف انگیز نامید و از پیونگ یانگ خواست به توافق های بین المللی خود عمل کند.

چین، متحد اصلی کره شمالی نیز ابراز تاسف کرد. یک سخنگو در تکرار درخواست پکن تمام طرف ها را به حفظ آرامش و خویشتنداری فراخواند.
XS
SM
MD
LG