لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۵۳

رزمایش های کره شمالی و کره جنوبیکره شمالی و کره جنوبی هردویک سلسله رزمایش های توپخانه ای برگزارکرده اند.

درحالی که برتنش بین دوکشور برسر تهدید کره شمالی به فسخ قرارداهای عدم تجاوز با سئول افزوده می شود، نیروهای کره جنوبی وآمریکا روزپنجشنبه به عنوان بخشی ازعملیات آموزشی جاری به انجام رزمایش های مشترک پرداختند.

دراین میان، یونگ – هونگ ون نخست وزیرکره جنوبی گفت کشورش به هرحمله شمال با شدت پاسخ خواهد داد.

او این موضوع را هنگام دیداری ازجزیره یونپیونگ برای بررسی آمادگی آن جهت پاسخگویی به هرنوع تحریک کره شمالی عنوان کرد.

این جزیره محل حمله مرگبار توپخانه ای کره شمالی در سال 2010 بود که درآن دوغیرنظامی کشته شدند.

روز پنجشنبه همچنین رسانه های کره شمالی گفتند کیم یونگ اون رییس جمهوری بررزمایش واحد های توپخانه درنزدیکی یک ناحیه حساس مرزدریایی نظارت کرده است.

به گزارش خبرگزاری مرکزی کره، کیم هنگامی که واحد های توپخانه آنچه را "هدف های فرضی دشمن" دردوجزیره دردریای زرد توصیف شده است می کوبیدند عملیات را نظاره می کرد. گزارش که روزپنجشنبه منتشرشده، مشخص نمی سازد رزمایش چه زمانی برگزار شد.

پس ازآن که شورای امنیت سازمان ملل متحد تحریم هایی را بر کره شمالی به دلیل جدید ترین آزمایش اتمی وضع کرد، پیونگ یانگ آمریکا را به جنگ اتمی وکره جنوبی را به یک سلسله اقدامات دیگر تهدید کرده است.

عقیده براین است که کره شمالی قادرنیست با اسلحه اتمی به آمریکا حمله کند. اما این هراس وجود دارد که ممکن است به مناطق نزدیک مرزمورد اختلاف، که محل چندین زدوخورد مرگباردر سال های اخیر بوده است، حمله کند.

پیونگ یانگ هم اینگ ادعا می کند توافقنامه ترک مخاصمه را که درسال 1953 به جنگ کره پایان داد فسخ کرده است، هرچند مقامات سازمان ملل متحد وکره جنوبی می گویند این کارنمی تواند بطوریک جانبه صورت گیرد.

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا روزچهارشنبه درمصاحبه ای با شبکه خبری ای بی سی کره شمالی را ترغیب کرد برای فرونشاندن تنش وافزایش اعتماد گام هایی بردارد، ازجمله به آزمایش های اتمی وموشکی پایان دهد.
XS
SM
MD
LG