لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۵

احتیاط سئول و توکیو در پاسخ به اجلاس اضطراری چین


احتیاط سئول و توکیو در پاسخ به اجلاس اضطراری چین
احتیاط سئول و توکیو در پاسخ به اجلاس اضطراری چین

کره جنوبی و ژاپن به فراخوان چین برای مذاکرات اضطراری کاهش تنش ها در شبه جزیره کره، پاسخی هشدارآمیز دادند.

«وو داوی» دیپلمات بلندپایه چینی، این درخواست را روز یکشنبه به کشورهای مذاکرات شش جانبه درباره برنامه هسته ای کره شمالی اعلام کرد و خواستار ملاقات نمایندگان کشورهای مذاکرات شش جانبه در پکن در اوایل ماه دسامبر شد تا درباره آنچه که آن را «مسائل عمده نگرانی» خواند، تبادل نظر کنند.

وزارت خارجه کره جنوبی گفت به دلیل افشای اخیر تاسیسات غنی سازی اورانیوم در کره شمالی، سئول دعوت چین را با دقت بررسی می کند.

خبرگزاری «کیودو» ژاپن، به نقل از معاون دبیر کابینه گفت توکیو پیشنهاد مذاکرات اضطراری را با هماهنگی واشنگتن و سئول، به دقت بررسی خواهد کرد.

آمریکا و کره جنوبی، هم اکنون در حال برگزاری مانور نظامی مشترک در آبهای کره جنوبی هستند.

به دنبال حمله مرگبار کره شمالی به جزیره مرزی کره جنوبی در روز سه شنبه گذشته، چین برای مهار پیونگ یانگ از سوی ایالات متحده آمریکا و متحدانش تحت فشار دیپلماتیک قرار گرفته است. چین مدت های مدید به عنوان متحد اصلی و حامی همسایه فقیرش؛ کره شمالی عمل کرده است.

نیروهای دریایی آمریکا و کره جنوبی روز یکشنبه در آبهای سواحل غربی شبه جزیره کره، مانور نظامی مشترک و چهار روزه ای را آغاز کردند که هدف از آن، ارعاب حملات کره شمالی علیه همسایه جنوبی اش است.

رسانه های دولتی کره شمالی، ضمن محکوم کردن این مانور نظامی هشدار داده بود که این اقدام، سئول و پیونگ یانگ را «به حاشیه جنگ» نزدیک می کند.

XS
SM
MD
LG