لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۹

توقف برنامه های تبلیغاتی سئول و ابراز تاسف پیونگ یانگ از انفجار مین


کره جنوبی و کره شمالی روز شنبه گام های متقابلی برای فرونشاندن تنش در شبه جزیره کره برداشتند.

سئول، پخش برنامه های تبلیغاتی به داخل کره شمالی را متوقف ساخت، و پیونگ یانگ تاسف خود را از حادثه اخیر انفجار مین که دو سرباز کره جنوبی را معلول کرد ، ابراز داشت.

کیم کوان جین، مشاور امنیتی رئیس جمهوری کره جنوبی گفت دو طرف همچنین موافقت کردند بزودی، در سئول یا پیونگ یانگ، درباره بهبود مناسبات گفت و کو کنند. ۶۲ سال پس از پایا ن جنگ کره دو کشورهنوز قرار داد صلح امضا نکرده اند.

آمریکا، متحد سرسخت کره جنوبی، از توافق استقبال کرد و گفت امیدوار است تنش در شبه جزیره کره فرو بنشیند.

جان کربی، سخنگوی وزارت امور خارجه، تواقق را یک مصالحه نامید و گفت اینک به کره شمالی بستگی دارد که در مورد فعالیت های نظامی خود در امتداد مرز به توافق عمل کند و فقط اطمینان ندهد.

پیش از توافق، رئیس جمهوری کره جنوبی درخواست کرده بود کره شمالی از مجروح شدن دو مرزبان کره جنوبی پورش بخواهد و آن را برای خاموش کردن بلند گوهای تبلیغاتی در مرز لازم دانست. کره شمالی هرگونه مسئولیتی در حادثه را تکذیب کرده است.

گفت و گوهای اضطراری در دهکده آتش بس پان مون جوم، در مرز دو کشور، روز شنبه ، زمانی کوتاه پس از انقضای ضرب الاجل پیونگ یانگ به سئول برای متوقف ساختن پخش پیام های تبلیغاتی یا روبرو شدن با حملات نظامی، آغاز شد.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد ، وزیر سابق امور خارجه کره جنوبی، دو طرف را تشویق کرد به کوشش برای رسیدن به مصالحه بیافزایند.

آمریکا بیش از ۲۸ هزار سرباز در کره جنوبی دارد، و در حال حاضر رزمایش مشترک سالیانه با سئول را انجام می دهد.

کره شمالی رزمایش ها را بعنوان تمرینی برای حمله محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG