لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۲۳

تنش در شبه جزیره کره بالا می گیرد


بیل ریچاردسون در سفر اخیرش به کره شمالی
بیل ریچاردسون در سفر اخیرش به کره شمالی

در واکنش به رزمایش های مکرر کره جنوبی در آب های دریای زرد در مرز با کره شمالی، پیونگ یانگ روز گذشته در مورد توسل به یک جنگ مقدس هشدار داد. در جریان برگزاری نوزدهمین سالگرد اعلام کیم جونگ ایل به فرماندهی عالی نیروهای مسلح کره شمالی وزیر دفاع این کشورگفت چنان که کشورش مورد حمله واقع شود امکان دارد ارتش از جنگ افزارهای اتمی استفاده کند.

به گفته این مقام در صورت وقوع تجاوز، نه تنها به دفع آن اقدام خواهد شد بلکه همه پایگاه ها و ریشه های جنگ از میان برداشته می شود.

کره جنوبی در واکنش به حمله ۲۳ ماه دسامبر به یک جزیره در جنوب و کشتن ۴ شهروند کره جنوبی رزمایشی با سلاح رزمی را در این جزیره آغاز کرده است. کره شمالی این اقدام همسایه جنوبی را تحریک آمیز قلمداد کرده است.

لی میون باک، رئیس جمهوری کره جنوبی در بازدید از خط مقدم رزمایش گفت به هر نوع حمله کره شمالی با قدرت پاسخ داده خواهد شد.

در پکن سخنگو ی وزارت امورخارجه چین در مصاحبه مطبوعاتی روز جمعه بر خویشتن داری دو طرف در شبه جزیره کره تاکید کرد و گفت حفظ ثبات و آرامش به سود هر دو کشور شبه جزیره است. سخنگو دو طرف کشمکش جاری را به بازگشت به میز گفت و گو و حل اختلاف ها از راه مذاکره دعوت کرد. چین تنها متحد عمده کره شمالی در جهان است.

در آمریکا، بیل ریچاردسون که به تازگی از سفر به پیونگ یانگ و دیدار با رهبران کره شمالی بازگشته است وضعیت در شبه جزیره کره را به بشکه باروت تشبیه کرد:

«تنش بسیار بالاست. بی اعتمادی بسیار زیاد است و به نظر من دیپلماسی تنها راه جلو گیری از انفجار بشکه باروت است. دیدار من نتیجه مثبتی داشته و توانسته ام کره شمالی را به خودداری از تلافی نشویق کنم. آنها حتا پذیرفتند آژانس بین المللی انرژی اتمی بر تاسیسات هسته ای شان نظارت کند. ۱۲ هزار میله سوخت هسته ایشان را بفروشند و حتا با جامعه بین المللی ارتباط برقرار کنند.»

بیل ریچاردسون که نگران جان سربازان آمریکائی مستقر در شبه جزیره کره است می گوید چون کره شمالی در انزوا قرار گرفته و کسی با آنها گفتگو نمی کند فکر می کنند کاری که می کنند درست است. شاید من سهم کوچکی در رویکرد آنها به واقع بینی داشته باشم اما دولت آمریکا باید دراین زمینه گامی به جلو بگذارد.

XS
SM
MD
LG