لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۳

جلسه اضطراری شورای امنیت برای حل بحران شبه جزیره کره


فرستاده وزارت امور خارجه کره شمالی، بخش امور آمریکا به بیل ریچاردسون، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد خوش آمد می گوید
فرستاده وزارت امور خارجه کره شمالی، بخش امور آمریکا به بیل ریچاردسون، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد خوش آمد می گوید

شورای امنیت سازمان ملل متحد در تلاش برای رفع تنش ها در شبه جزیره کره، تشکیل جلسه اضطراری داد. علی رغم تهدیدهای تلافی جویانه پیونگ یانگ، کره جنوبی به تمرین های نظامی خود ادامه می دهد.

روسیه روز یکشنبه خواستار برگزاری جلسه اضطراری شورای امنیت در نیویورک شد تا آنچه را که «علامت بازدارنده» می خواند، به دو کشور همسایه کره شمالی و کره جنوبی بفرستد و «به آغاز فعالیت های دیپلماتیک» با هدف حل مناقشات میان دو کشور به روش های سیاسی کمک کند.

ارتش کره جنوبی می گوید در برگزاری همایش یک روزه نظامی در جزیره مورد اختلاف دو طرف مصمم است. سئول می گوید این مانور نظامی در جزیره یئون پیونگ یا روز دوشنبه و یا سه شنبه، بسته به وضعیت جوی برگزار می شود.

کره شمالی در ۲۳ نوامبر، با شلیک توپخانه به جزیره مرزی کره جنوبی، در پاسخ به همایش نظامی که در این جزیره جریان داشت، چهار کشته برجای گذاشت.

پیونگ یانگ برگزاری مانورهای نظامی کره جنوبی را تحریک آمیز می خواند زیرا این مانورها از جمله شامل شلیک توپخانه ها به درون آب های مورد مناقشه و اختلاف سئول و پیونگ یانگ می شود.

سئول می گوید این مانورها با اهداف دفاعی است. کره شمالی می گوید مانور نظامی دیگری از سوی همسایه جنوبی، در آب های مورد اختلاف، موجب بروز فاجعه خواهد شد.

بیل ریچاردسون، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد می گوید مذاکرات اخیر وی با مقامات کره شمالی در پیونگ یانگ، در جهت تلاش برای رفع وضعیت «بسیار پرتنش» در منطقه، با «برخی پیشرفت ها» همراه بوده است.

آقای ریچاردسون در مصاحبه با شبکه خبری سی ان ان از پیونگ یانگ گفت روز یکشنبه طی ملاقات با یک ژنرال کره شمالی، به او پیشنهاد تاسیس خط تماس مستقیم میان دو طرف را اعلام کرده است. به گفته سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل متحد، چنین خط تماسی، به هر دو طرف امکان می دهد در صورت بروز حادثه، مسائل را مورد رسیدگی قرار دهند.

ریچاردسون، که اکنون فرماندار ایالت نیومکزیکو در آمریکا است در تلاش برای کاهش تنش های شبه جزیره کره، به یک سفر خصوصی چهار روزه به پیونگ یانگ رفته است که روز دوشنبه به پایان می رسد.

بیل ریچاردسون می گوید پاک ریم سو، ژنرال کره شمالی همچنین از ایده او برای تشکیل کمیسیون نظامی نظارت بر مناقشات در دریای زرد، استقبال کرده است.

ژنرال پاک، فرمانده نیروهای کره شمالی در منطقه ای در نزدیکی مرز میان دو طرف است. ریچاردسون مذاکراتش با ژنرال پاک را «بسیار سخت» توصیف کرد.

خبر گزاری های کره جنوبی به نقل از مقامات دولتی از آماده باش بیشتر واحدهای توپخانه کره شمالی در نزدیکی مرزهای دریایی مورد اختلاف خبر داده است.

ریچاردسون با استقبال از تصمیم شورای امنیت در برگزاری مذاکرات اضطراری درباره بحران جاری گفت، پیامی محکم از سوی شورای امنیت به تمامی طرف ها «پوششی سیاسی» می دهد تا از اقدامات نظامی خشن پرهیز کنند.

وزیران خارجه روسیه و چین روز شنبه درباره وضعیت شبه جزیره کره، گفت و گویی تلفنی داشتند. هر دو کشور، سئول و پیونگ یانگ را به منع برگزاری مانورهای نظامی ترغیب کردند.

XS
SM
MD
LG