لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۹

مذاکرات کره جنوبی، ژاپن و آمریکا درباره بحران در شبه جزیره کره


مذاکرات کره جنوبی، ژاپن و آمریکا درباره بحران در شبه جزیره کره
مذاکرات کره جنوبی، ژاپن و آمریکا درباره بحران در شبه جزیره کره

ملاقات نمایندگان دیپلماتیک کره جنوبی، ژاپن و آمریکا پس از آن رخ می دهد که سئول از آغاز یک رزمایش ۵ روزه در آب های شبه جزیره کره خبر داد که با شلیک گلوله های واقعی توپخانه همراه خواهد بود.

ارتش کره جنوبی به تردد قایق ها در ۲۹ منطقه در نزدیکی مرز آبی آن کشور با کره شمالی هشدار داده است.

کره شمالی، مانورهای نظامی- دریایی اخیر همسایه جنوبی را به عنوان عاملی تحریک کننده و اعلان جنگ مورد انتقاد قرار داده است.

یک رزمایش تازه کره جنوبی در جزیره مرزی و آب های مورد اختلاف دو کشور در ۲۳ نوامبر، سبب تحریک و حمله توپخانه ای کره شمالی به جزیره و کشته شدن ۴ تن و مجروح شدن ۱۸ نفر دیگر شد.

با آغاز مانور نظامی کره جنوبی، باراک اوباما و هو جین تائو، رئیس جمهوری چین صبح دوشنبه تلفنی گفت و گو کردند.

به گفته یک سخنگوی کاخ سفید آقای اوباما در این مکالمه خواستار آن شد که رئیس جمهوری چین به پیونگ یانگ بگوید که «تحریک هایش غیرقابل قبول» است.

رسانه های چینی می گویند هوجین تائو، رئیس جمهوری این کشور نگرانی عمیق خود را درباره وضعیت بحرانی شبه جزیره کره اعلام کرده و خواستار رفتار «خونسرد و معقول» تمامی طرف ها شد.

قرار است در روز دوشنبه، نخست وزیران ژاپن و کره جنوبی با هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا ملاقات کنند و درباره حمله توپخانه ای ماه گذشته کره شمالی به کره جنوبی و تاسیسات غنی سازی اورانیوم این کشور که به تازگی کشف شده است، مذاکره کنند.

آمریکا، ژاپن و کره جنوبی دعوت چین برای شرکت در نشستی گسترده تر با حضور پکن، مسکو و کره شمالی را رد کرده اند. آنان می گویند گفت و گو با پیونگ یانگ در حال حاضر، تشویقی برای رفتار بد کره شمالی محسوب می شود.

هدف از مانورهای توپخانه ای کره جنوبی پاسخی برای حمله توپخانه های کره شمالی علیه جزیره مرزی جنوبی در اواخر نوامبر گذشته است. کره شمالی می گوید با تشدید مانور نظامی کره جنوبی و از جمله شلیک توپ به آب های مورد اختلاف دو طرف، دست به شلیک توپ زده است.

کره شمالی مانور نظامی جدید سئول را محکوم کرده است اما هنوز تهدید به تلافی نکرده است.

وزیر خارجه جدید کره جنوبی گفته است در صورتی که پیونگ یانگ حمله دیگری را آغاز کند، با پاسخ نظامی قوی سئول مواجه خواهد شد.

روزنامه واشنگتن پست، روز دوشنبه اعلام کرد که آمریکا در صدد تحکیم روابط خود با ژاپن و کره جنوبی است. به نوشته این روزنامه این اقدام واشنگتن در واکنش به افزایش مشکلات با چین است و مقامات آمریکا در حال تشکیل یک بلوک ضد چینی هستند.

واشنگتن پست می نویسد دولت باراک اوباما می گوید خودداری چین از محکوم کردن رفتار کره شمالی در توسعه برنامه اتمی و حمله به همسایه جنوبی اش، موجب شده که پیونگ یانگ به آزادی عمل بدون عواقب، تشویق شود.

XS
SM
MD
LG