لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۳

چین خواستار پرهیز از درگیری در شبه جزیره کره شد


ون جیابائو، نخست وزیر چین از لزوم «اضطراری» برای پرهیز از درگیری میان کره جنوبی و شمالی خبر داد.

آقای ون این سخنان را روز یکشنبه و پس از نشستی دو روزه با لی میونگ بک، رئیس جمهوری کره جنوبی و یوکیو هاتویاما نخست وزیر ژاپن، ایراد کرد. او در این سخنان درباره آمادگی چین به همصدایی در مقصر دانستن کره شمالی به آغاز درگیری، اشاره ای نکرد.

چین تنها متحد عمده کره شمالی به شمار می رود. کره شمالی با عصبانیت هرگونه دخالت در غرق کشتی متعلق به کره جنوبی را رد کرده است.

مذاکرات رهبران کره جنوبی، چین و ژاپن روز شنبه و با یک دقیقه سکوت به احترام ۴۶ سرباز دریایی کره جنوبی آغاز شد. این افراد بر اثر شلیک اژدر کره شمالی به ناو «چئونان» کشته شدند.

پیش از جلسه روز شنبه، رئیس جمهوری کره جنوبی و نخست وزیر ژاپن درباره مجازات کره شمالی به علت غرق کردن چئونان توافق کردند.

کره جنوبی و ژاپن هر دو از شورای امنیت سازمان ملل متحد می خواهند تا کره شمالی را به خاطر چنین حمله ای، مجازات کند. چین عضو دائم شورای امنیت است و می تواند هرگونه تحریم را وتو کند.

پیشتر در روز یکشنبه آقای ون برای شرکت در مذاکرات با رهبران کره جنوبی و ژاپن به سئول رفته بود. نخست وزیر چین ضمن ابراز تأسف درباره مرگ سربازان کره جنوبی گفت پکن هرگونه حمله علیه آرامش و ثبات شبه جزیره کره را محکوم می کند.

طبق نتایج تحقیقات بین المللی یک زیردریایی کره شمالی اژدری را به سوی ناو چئونان شلیک کرد که موجب غرق شدن آن شد. آقای ون گفت پکن با مرور تحقیقات، موضعی «بی طرفانه و عادلانه» اتخاذ خواهد کرد.

در مذاکرات سه جانبه روز شنبه، آقایان لی، هاتویاما و ون خواستار تسریع مذاکرات مربوط به اقتصاد آزاد با هدف تشکیل بلوکی اقتصادی متشکل از سه کشور چین، ژاپن و کره جنوبی شدند.

آنان همچنین وعده دادند همکاری در مبارزه با تغییرات آب و هوایی و ارتقاء کیفیت مواد غذایی را افزایش دهند.

XS
SM
MD
LG