لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۱ ایران ۱۰:۲۵

پیام دولت های کره جنوبی و شمالی به مناسبت سال نو میلادی


رسانه های کره شمالی بیانیه شش هزار کلمه ای دولت را منتشر کرده اند که در آن، پایان رویاروئی دو کشور شبه جزیره خواسته شده است. رئیس جمهوری کره جنوبی نیز نسبت به دستاوردهای صلح و رونق اقتصادی در سال نو ابراز اطمینان کرده است.

پیونگ یانگ در بیانیه روز شنبه خود با شادباش سال نو خواهان پیوندهای بهتر با سئول شده و هشدار داده است که جنگ بین دو کشور ثمری جز یک هولوکاست اتمی در بر نخواهد داشت.

کره شمالی در این بیانیه خواهان شبه جزیره کره فارغ از جنگ افزارهای اتمی شده است. هرچند در سال ۲۰۰۶ دو مورد آزمایش هسته ای انجام داده است. پیونگ یانگ ضمن اعلام آمادگی نظامی هشدار داده است علیه دشمنان با بیرحمی دست به اقدامی سریع و نابود کننده خواهد زد.

بیانیه خبرگزار ی رسمی کره شمالی همزمان به عنوان سرمقاله در سه روزنامه این کشور فقیر منتشر شده است. پیونگ یانگ به موجب این بیانیه خواستار پایان یافتن سریع رویاروئی دو کره و اقدام گسترده به منظور بهبود مناسبات دو همسایه شده است.

تلویزیون دولتی کره شمالی در برنامه روز شنبه خود، فیلم مردم آن کشور را نشان داد که در حال گذاشتن دسته های گل به پای تندیس غول آسای کیم ایل سونگ پدر رهبر کنونی و بنیانگزار حکومت کمونیستی در این کشور هستند. در این کشوراز کیم ایل سونگ که ۱۵ سال پیش درگذشت هنوز به عنوان رئیس جمهوری جاودانه و ابدی کره شمالی نام برده می شود.

در سئول وزارت وحدت شبه جزیره کره که مسئول تنظیم مناسبات با همسایه شمالی است درحال بررسی دقیق بیانیه پیونگ یانگ است اما هنوز درباره آن اظهار نظری رسمی نکرده است.

لی میون باک، رئیس جمهوری کره جنوبی در پیام سال نو گفت اطمینان دارد که می توان در شبه جزیره کره به صلح دست یافت و در همان حال رشد اقتصادی همچنان ادامه پیدا کند .

مناسبات دو همسایه در پی حمله آتشبار کره شمالی به جزیره ای در جنوب و کشتن ۴ شهروند کره جنوبی، بحرانی شد و در واکنش،کره جنوبی به تقویت مواضع نظامی و امنیتی در آن جزیره که در ۱۱ کیلومتری آب های مرزی کره شمالی قرار دارد پرداخت و آن حمله، رزمایش ها ی متعدد کره جنوبی و آمریکا درآب های دریای زرد را به دنبال آورد.

XS
SM
MD
LG