لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۸

تهدید کره شمالی به تلافی


رزمایش ارتش کره جنوبی
رزمایش ارتش کره جنوبی

کره شمالی تهدید کرده است که اگر کره جنوبی رزمایش پنج روزه در جزیره ای را که کره شمالی ماه پیش گلوله باران کرد اجرا کند، دست به تلافی خواهد زد.

خبرگزاری مرکزی کره به نقل از ارتش کره شمالی می گوید «شدت و برد» قدرت آتش آن از زمانی که جزیره «یئون پیونگ» را هدف گرفت، جدی تر خواهد بود. در آن حمله چهار تن کشته شدند.

در مسکو، وزارت امور خارجه روسیه سفیران کره جنوبی و آمریکا را فراخواند و «نگرانی عمیق» خود را از رزمایش با استفاده از آتش واقعی ابراز داشت. در جریان این دیدار، آلکسی بوروداکوین، قائم مقام وزارت امور خارجه کره جنوبی و آمریکا را تشویق کرد برای جلوگیری از بالا گرفتن دامنه تنش در شبه جزیره کره از مانورها پرهیز کنند.

کره جنوبی روز پنجشنبه گفت رزمایش یک روزه ای را بین شنبه و سه شنبه در جزیره «یئون پیونگ» برگزار خواهد کرد.

یکی از ژنرال های بلند پایه آمریکایی روز پنجشنبه گفت در واشنگتن این نگرانی وجود دارد که اگر کره شمالی به گونه ای تهاجمی به مانورهای جدید جنوب پاسخ دهد، یک «واکنش زنجیره ای» در شبه جزیره کره به راه بیفتد.

ژنرال جیمز کارت رایت، معاون رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا، گفت رزمایش با تسلیحات واقعی به شیوه ای شفاف صورت خواهد گرفت که می تواند واکنش کره شمالی را موجب شود.

این تحولات در حالی جریان دارد که بیل ریچاردسون فرماندار نیو مکزیکو، در کره شمالی به سر می برد. او در یک ماموریت خصوصی سعی دارد تنش در شبه جزیره کره را کاهش دهد.

XS
SM
MD
LG