لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۱

دیپلمات ارشد چین با رهبر کره شمالی ملاقات می کند


دیپلمات ارشد چین با رهبر کره شمالی ملاقات می کند
دیپلمات ارشد چین با رهبر کره شمالی ملاقات می کند

رسانه های رسمی چین می گویند دیپلمات ارشد کشور مذاکرات «صریح و عمیقی» با کیم یونگ ایل رهبر کره شمالی انجام داده است.

این گزارش در حالی منتشر می شود که بر فشار بر چین برای مهار کره شمالی افزوده می شود.

مایک مولن، رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا روز پنجشنبه در توکیو این پیام را تجدید کرد و از ژاپن خواست در برابر هر تجاوز آینده کره شمالی به آمریکا و کره جنوبی بپیوندد.

خبرگزاری شین هوا روز پنجشنبه در گزارش کوتاهی از پایتخت کره شمالی گفت کیم و «دای بینگوئو»، مشاور ارشد وزارت امور خارجه چین، «درباره مناسبات دو جانبه و وضع شبه جزیره کره، به تفاهم رسیدند. مایک مولن چند ساعت پیشتر گفت «چین برای دور ساختن کره شمالی از تهدید جنگ باید کارهای بیشتری انجام دهد.»

از ماه پیش که نیروهای کره شمالی یک جزیره کره جنوبی را گلوله باران کردند و چهار تن را کشتند، دو کشور تهدیدهایی را رد و بدل کرده اند و رزمایش هایی ترتیب داده اند. رزمایش پنج روزه کره جنوبی روز جمعه به پایان می رسد.

آقای مولن که برای گفت و گو با رییس ستاد ارتش و وزیر دفاع ژاپن به توکیو رفته است، روز چهارشنبه به مقامات کره جنوبی گفت او امیدوار است ژاپن در برنامه ریزی مانورهای نظامی برای پاسخگویی به هر حمله جدید کره شمالی، به آنها ملحق شود.

مایک مولن همچنین گلایه آمریکا را تکرار کرد که چین با خودداری از محکوم ساختن کره شمالی، پیونگ یانگ را قادر ساخت به رفتارهای بی باکانه دست بزند. مولن گفت چین باید کره شمالی را به سوی آینده ای بهتر هدایت کند.

در این میان، کره شمالی از حمله ۲۳ سپتامبر به جزیره «ییئون پیونگ» دفاع کرد. در آن حمله دو سرباز و دو غیر نظامی جان سپردند و ۲۹ خانه منهدم شد. کره شمالی روز پنجشنبه در گزارشی که خبرگزاری رسمی کشور منتشر کرد گفت فقط به تحریکات کره جنوبی پاسخ داد، و گفت کره جنوبی «هزاران گلوله به آبهای ساحلی» کره شمالی شلیک کرده است.

XS
SM
MD
LG