لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۰۶

کره شمالی مناسبات با کره جنوبی را قطع می کند


کره شمالی مناسبات با کره جنوبی را قطع می کند
کره شمالی مناسبات با کره جنوبی را قطع می کند

کره شمالی می گوید تمام مناسبات خود با کره جنوبی را قطع می کند.

کمیته ملی وحدت دوباره کره شمالی این تصمیم را روز سه شنبه در بیانیه ای که رسانه های دولتی منتشر کردند اعلام کرد و گفت تا زمانی که لی میونگ – باک رییس جمهوری کره جنوبی در مقام خود باقی است، پیونگ یانگ هیچ تماسی با مقامات سئول برقرار نخواهد کرد.

کره شمالی همچنین قول داد مقامات کره جنوبی را از یک مجتمع صنعتی مشترک در شهر مرزی کیسیانگ اخراج کند.

ممنوع ساختن عبور کشتی ها و هواپیماهای کره جنوبی از طریق کره شمالی و از سرگیری جنگ روانی، از جمله گام های دیگری است که کره شمالی علیه کره جنوبی بر می دارد.

کره جنوبی به تلافی حمله اژدری در ماه مارس که در آن کشتی جنگی «چیونان» غرق شد، روز دوشنبه تحریم هایی را علیه کره شمالی اعلام کرد. در آن حمله ۴۶ ملوان کشته شدند. تحقیق گران بین المللی یک زیر دریایی کره شمالی را مسئول می دانند. پیونگ یانگ این اتهام را تکذیب می کند.

در واشنگتن، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، تصمیم کره شمالی به قطع مناسبات با کره جنوبی را «عجیب» نامید و آن را با منافع دراز مدت پیونگ یانگ مغایر دانست. کراولی گفت کره شمالی قادر نیست مردم خود را تغذیه کند، در حالی که کره جنوبی یکی از پویاترین اقتصادهای جهان است.

پیشتر، ارتش کره شمالی، نیروی دریایی کره جنوبی را متهم کرد در ۱۰ سال گذشته ده ها بار به آب های آن تجاوز کرده و هشدار داد در پاسخ به تجاوزات بیشتر به یک عمل نظامی دست خواهد زد.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، روز سه شنبه در پکن از چین خواست از اقدام بین المللی علیه کره شمالی در پاسخ به غرق کشتی کره جنوبی پشتیبانی کند.

کلینتون در پایان دو روز گفت و گو با مقامات چین، اظهار داشت ایالات متحده و چین «مشترکا مسئولیت» دارند صلح و ثبات را در شبه جزیره کره مسلم سازند.

XS
SM
MD
LG